Narciarz SN WKS 3 PSP, 1929 r.

/ 12 komentarzy / 23 zdjęć


ZAWODNIK SN WKS 3 PUŁKU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH,

ZAWODY NARCIARSKIE O MISTRZOSTWO ARMII. WILNO, 19-24 lutego 1929 r.

W międzywojennym Wojsku  Polskim narciarstwo wchodziło w zakres wyszkolenia bojowego wielu jednostek. W pułkach piechoty stacjonujących  w Polsce południowej oraz północno wschodniej  wyszkoleniem narciarskim obejmowani byli wszyscy żołnierze.  Narciarstwo znajdowało w wojsku miejsce także poza pracą wyszkoleniową i bojową – było sportem bardzo chętnie i z biegiem lat  szeroko uprawianym przez kadrę oficerską i podoficerską skupioną w sekcjach narciarskich wojskowych klubów sportowych zrzeszonych w Polskim Związku Narciarskim (utw. 1919). O ile lata 30- te to czas właściwej pracy wyszkoleniowej w zakresie bojowego wykorzystania oddziałów narciarskich o tyle lata  20-te to przede wszystkim czas popularyzacji sportu narciarskiego w wojsku i kształcenia kadr narciarskich. Członkami sekcji narciarskich przy WKS zostawali także żołnierze służby czynnej ( szczególnie zakopiańczycy jeżdżący od młodości na nartach powoływani do służby w pułkach podhalańskich)  a najlepsi uczestniczyli w zawodach narciarskich rozgrywanych w kraju i zagranicą.  Sekcje narciarskie działały przy klubach sportowych we wszystkich pukach podhalańskich a jedną z najlepszych – której zawodnicy często zdobywali najwyższe lokaty i nagrody była sekcja narciarska Wojskowego Klubu Sportowego 3 Pułku Strzelców Podhalańskich  z Bielska.  W 1924 roku zawodnicy SN WKS 3 PSP reprezentowali Polskę w pierwszej zimowej olimpiadzie w Chamonix. W biegu patrolowym ze strzelaniem polska ekipa zajęła siódme miejsce. W roku 1926 ekipa 3 PSP starowała na zawodach narciarskich o Mistrzostwa Armii Czechosłowackiej zajmując drugie miejsce w biegu patrolowym zaś w konkurencji indywidualnej mistrzem Armii Czechosłowackiej został narciarz - podhalańczyk z 3 PSP strz. Henryk Muckenbrun -  dwukrotny mistrz Polski w narciarstwie w latach 1924 i 1925.  W konkurencjach drugiej olimpiady zimowej w St.Moritz startował  z kolei por. Z. Woycicki z 3 PSP. Na międzynarodowych zawodach FIS w Zakopanem w roku 1929 ekipa polska, w której składzie nie zabrakło zawodników z SN WKS 3 PSP zajęła drugie miejsce  w biegu patrolowym ze strzelaniem. W tym samym roku  narciarze z 3 PSP zdobyli mistrzostwo Wojska Polskiego na zawodach narciarskich w Wilnie. Wojskowy bieg patrolowy ze strzelaniem odbywał się na dystansach 25-30 km oraz 12-18 km stosownie do grup wiekowych. Strzelano na dystansach 300m lub 100m z pozycji leżącej bez podparcia lub klęczącej.  Wojskowy bieg patrolowy stanowił na olimpiadach zimowych przed wojną dyscyplinę towarzyszącą. Dopiero  w latach 50-tych pod nazwą biathlon  stał się oficjalną dyscypliną olimpijską. Narciarskie zawody sportowe w wojsku rozgrywano na szczeblu dywizyjnym – zawody o mistrzostwo dywizji a następnie o puchar i Mistrzostwo  Armii – czyli Wojska Polskiego.

W lutym 1929 roku doroczne zawody narciarskie o Mistrzostwo Armii ulokowano po raz pierwszy nie w górach, lecz w Wilnie promując przy tym  uznawane za wyborne  - warunki narciarskie w jego okolicy.  Zawody te jakkolwiek  stanowiły doroczną konkurencję  wojskową, otwarte były również na udział narciarzy cywilnych, miało przy tej okazji Wilno pierwsze w swej historii poważne i znaczące zawody narciarskie dołączając do grona najpopularniejszych miejsc uprawiania  sportu narciarskiego w Polsce .  Wśród konkurencji znalazły się: wojskowy bieg patrolowy na dystansie 30km, bieg z przeszkodami na dystansie 8 km, bieg ze strzelaniem na dystansie 18 km, bieg dla pań na dystansie 7 km oraz konkurs skoków na skoczni narciarskiej na Antokolu przy boisku 6 pułku piechoty Legionów, gdzie skakano wówczas na dystansach 20-30 metrów.  Zawody rozgrywano w poszczególnych dyscyplinach jako mistrzostwa zespołów dywizyjnych i mistrzostwo jednostkowe W.P.  Wśród nagród zbiorowych na zwycięzców czekały puchary przechodnie, wśród nagród indywidualnych statuetki w brązie i marmurze  o tematyce narciarskiej,  sprzęt narciarski, zegarki ręczne, książki, pamiątkowe żetony i plakietki.

 Rozwój sportu narciarskiego  i jego popularyzacja w wojsku  od pierwszych kursów dla kadry oficerskiej prowadzonych przez Szkołę Wysokogórską w Zakopanem, poprzez działalność sekcji narciarskich przy wojskowych klubach sportowych , przyczyniły się w latach 20-tych do rozpowszechnienia wyszkolenia narciarskiego w całym wojsku i rozwoju myśli wojskowej w dalszych latach mającej na celu szeroko praktykowanego wykorzystania narciarstwa w wyszkoleniu bojowym.

Ukazany w galerii zdjęć narciarz – członek Sekcji Narciarskiej Wojskowego Klubu Sportowego 3 Pułku Strzelców Podhalańskich z Bielska jest reprezentantem 21 Dywizji Piechoty Górskiej w zawodach Narciarskich o Mistrzostwo Armii w Wilnie, w lutym 1929 roku. Narciarz występuje w typowym dla przełomu  lat 20 i 30 tych ubiorze do sportowej jazdy na nartach stosowanym w Wojsku Polskim. Regulamin narciarskiego wojskowego biegu patrolowego  określał  iż zawodnik winien posiadać karabinek typu wojskowego, pas z  ładownicą zawierającą 10 naboi oraz plecak wojskowy o wadze 5 kg.

Nakrycie głowy narciarza stanowi sukienna furażerka wz. 23 z uwagi na warunki atmosferyczne noszona głęboko, z bokami częściowo  opuszczonymi na uszy. Przy silnych mrozach noszono także dodatkowe sukienne nauszniki. Na przedzie furażerki orzełek, na jej lewym boku widoczna „podhalanka”  - wykonana z białego metalu swastyka na gałązce jedliny – emblemat pułków podhalańskich i oddziałów dywizyjnych wchodzących w skład 21 i  22 Dywizji Piechoty Górskiej.  Noszenie emblematów  podhalańskich  na furażerkach nie było regulowane żadnym przepisem M.S. Wojsk, lecz stanowiło oddolną inicjatywę  i wyraz  „espirit de corps” strzelców podhalańskich.  Narciarz występuje w letnim mundurze drelichowym wz. 24 z bluzą wpuszczoną w spodnie, co powszechnie praktykowano do jazdy na nartach. Przy ciągłym, wzmożonym wysiłku z jakim wiązał się kilkudziesięcio  kilometrowy bieg i jazda na nartach w terenie,  mundur ten w roli lekkiego narciarskiego kombinezonu sprawdzał się dość dobrze z noszonym pod spodem wełnianym kaftanem i zimową bielizną.  Jego istotną wadą była natomiast podatność na szybkie przemoczenie w przypadku wywrotki podczas jazdy lub strzelania na mokrym śniegu w pozycji leżąc lub klęcząc. Na piersiach zawodnik nosi numer startowy. W biegu drużynowym zawodnicy jednej drużyny nosili ten sam numer startowy. Nogawki spodni spięte są spinaczami, na cholewki trzewików narciarskich wywinięte narciarskie skarpety z grubej wełny w naturalnym kolorze. Pod szyją widoczny zawiązany szalik wełniany w kolorze ochronnym, na dłoniach łapawice brezentowe podszyte suknem. Na plecach widoczny polski plecach wojskowy wz. 22 „typu norweskiego”, wypełniony do wagi 5 kg zgodnie z regulaminem wojskowego biegu patrolowego. Na żołnierskim pasie głównym pojedyncza ładownica do kb. Mannlicher mieszcząca 10 naboi. Karabinek wojskowy to w przypadku naszego narciarza – podhalańczyka austrowęgierski kbk wz. 1895 ( Stutze M95) Mannlicher  z zamkiem dwutaktowym znajdujący się w latach 20-tych na uzbrojeniu w 3 Pułku Strzelców Podhalańskich w okresie poprzedzającym przezbrojenie pułku na standardową w WP broń systemu Mausera.

Narty z drewna jesionowego produkcji krajowej „typu telemarkowego”, więźby (wiązania) krajowe typu "Kandahar" umożliwiające unoszenie pięty podczas marszu lub biegu na nartach. Kijki narciarskie produkcji krajowej, bambusowe, z talerzykami konstrukcji skórzano-metalowej.

Opracował i pozował: Artur Szczepaniak

Zdjęcia: Bartek Szczepaniak

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Narciarz SN WKS 3 PSP, 1929 r. - opinie i komentarze

ArturSzArturSz
0
Z zawodów narciarskich o Mistrzostwo Armii w Słonimiu 1931 r . (2018-02-02 10:54)
ArturSzArturSz
0
Z zawodów narciarskich o Mistrzostwo Armii w Słonimiu, 1931 rok - na stanowisku strzeleckim w narciarskim biegu patrolowym. (2018-02-02 10:56)
Stary KojotStary Kojot
0
Wielce ciekawy temat! Jak widać na drugim zdjęciu, jakoś nikt nie przejmował się warunkami, które MUSI spełnić strzelnica, wystarczyło zbocze góry... (2018-02-02 18:44)
ArturSzArturSz
0
W biegu patrolowym brały też obsługi ckm (2018-02-02 19:37)
ArturSzArturSz
0
I "lutowano" z nich do tarcz (2018-02-02 19:38)
Stary KojotStary Kojot
0
Fajnie ogląda się te zdjęcia. Nasi przodkowie mieli fantazję i pomysły! Ale dziś też w wojsku są zawody sportowe w niezwykle ciekawych formułach. A ckm na biegu patrolowym czy to z przeszkodami... Trzeba mieć jaja... :) (2018-02-03 07:14)
Dariusz PDariusz P
0
Wojskowe biegi patrolowe współcześnie zmieniły się w konkurencję sportową - biatlon. Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin sportów narciarskich. (2018-02-06 09:40)
DecoDeco
0
Dziękuje za szczegółowe i ciekawe opracowanie tematu, ukazujące wyszkolenie narciarskie żołnierzy w WKS przy Pułkach Podhalańskich i przedstawienie sylwetki zawodnika startującego w zawodach na arenie krajowej i międzynarodowej. Darek Domowicz (2018-02-06 14:41)
Dariusz PDariusz P
0
Biatlon to odmiana cywilna biegu patrolowego, ale współcześnie rozgrywane są również zawody w konkurencji stricte wojskowej: jazda na nartach, strzelanie i rzut granatem. Nasi żołnierze zajmują czołowe miejsca w takich zawodach. Zespoły reprezentujące Dowództwo Garnizonu Warszawa zajęły ostatnio odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w drużynowym biegu patrolowym zorganizowanym w Austrii, w ramach International Winter Military Triatlon. Brawo ! Szczegóły i zdjęcia na stornie DGW: http://dgw.wp.mil.pl/pl/1_1782.html (2018-02-07 15:54)
ArturSzArturSz
0
Smak zwycięstwa - ekipa 1pp Leg 1931. (2018-02-09 11:24)
ArturSzArturSz
0
Nie wiem czy na moich przedwojennych nartach tak się odważę... Bieg zjazdowy w klasie podoficerów. Kpr. Dąbrowski.Zawody o Mistrzostwo Armii marzec 1939 Zakopane: (2018-02-09 11:29)
ArturSzArturSz
0
Ale "kawy na ławę" nikt tak nie wyłoży jak Amerykanie. "Łuki z oporu", "Christainie"... i ta oprawa muzyczna, ten obraz: https://www.youtube.com/watch?v=cSA5b1s8ZRM (2018-02-12 01:46)

skomentuj ten artykuł