NA WRZEŚNIOWYM SZKAKU w 80 ROCZNICĘ II WOJNY ŚWIATOWEJ

/ 29 zdjęć


Wrześniowy Szlak - Konna Wyprawa Śladami Pułku 3 Strzelców Konnych im. Stefana Czarneckiego z Wołkowyska, która odbywa się po raz drugi. Wyprawa jest zorganizowana przez Stowarzyszenie KAWALERIA- Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych wspólnie z batalionem 15 Gizyckiej Brygady Zmechanizowanej. Kawalerzyści ochotnicy  pokonują 700-kilometrowy szlak bojowy i odwiedzają miejsca związane z walkami pułku oraz oddają hołd  poległym i zmarłym żołnierzom - kawalerzystom, upamiętnienie walk stoczonych przez kawalerzystów 80 lat temu. Nad całością czuwa dowódca wyprawy rtm.kaw.och.Dariusz Waligórski.

W dniach 20-21 września 2019r. Szwadron "Toporzysko" odwiedził Hajnówkę, miasto związane z walkami P3SK, gdzie 17 września 1939r. pułk osłaniał  zachodni skraj Hajnówki dowodził rtm. Mieczysław Pająk. W osłonie byli strzelcy konni, załogi trzech ciężkich karabinów maszynowych dowodzone przez kaprali Bolesława Bierwiaczonka, Adama Gryko i Kazimierza Ładę oraz załoga działka przeciwpancernego dowodzona przez kpr. Rydzewskiego. W obronie poległ kpr. Bolesław Bierwiaczonek, który na zawsze związał się z Hajnówką.

W  mszy św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce brał udział Szwadron "Toporzysko" który kultywuje tradycje P3SK , nastepnie przemaszerował na skwer, gdzie przy obelisku plut. Bolesława Bierwiaczonka odbyła się uroczystość przy asyście pocztu sztandarowego batalionu i kompanii reprezentacyjnej  15GBZ, obył się apel poległych i oddano salwę honorową. W czasie przemarszów na hajnowskich ulicach  pięknie prezentował się Szwadron "Toporzysko". Na skwerze plut. Bolesława Bierwiaczonka zebrali się mieszkańcy Hajnówki w ten sposób oddali hołd bohaterskiemu obrońcy , który oddał swoje młode życie w obronie Hajnówki. W chwili śmierci kpr. Bolesław Bierwiaczionek miał 23lata.

Ciekawostka, kpr.Bolesław Bierwiaczonek do Hajnówki przybył z pułkiem 16 września 1939r. Tego dnia hajnowianin  Juliusz Ojrzanowski rozmawiał z kapralem, dziewczęta oglądały się za młodym strzelcem i częstowały go jabłkami, być może Bierwiachonek myślał, że po wojnie osiądzie w Hajnówce?

Dziękuje dowódcy wyprawy rtm.kaw.och. Dariuszowi Waligórskiemu i całemu Szwadronowi "Toporzysko" za odwiedzenie Hajnówki,

Ku Chwale Kawalerii!

fot.: Andrzej Janiuk
 Dariusz Domowicz

 

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

NA WRZEŚNIOWYM SZKAKU w 80 ROCZNICĘ II WOJNY ŚWIATOWEJ - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł