Muzeum Powstania Warszawskiego

/ 3 komentarzy / 25 zdjęć


Do decyzji o wizycie w Muzeum powstania warszawskiego przyczynił się pewien ciąg drobnych zdarzeń. Sama chęć zwiedzenia tkwiła we mnie od bardzo długiego czasu i iskrą motywującą do działania była właściwie książka naszego kolegi Rafała Podsiadło „Niemieckie fortyfikacje na linii Stellung A 2” (bardzo ciekawa, szczególnie relacje naocznych świadków uczestniczących w budowie). W książce tej odnajdywane z niemałym trudem schrony Ringstand 58c Tobruk. Chcąc bliżej zapoznać się z jego budową rozpocząłem wertować strony w necie i o zgrozo znajduję wiadomość o odnalezieniu takiego schronu w Warszawie na pl. Zbawiciela podczas remontu torowiska tramwajowego. Toż to moje rodzinne strony. Do tego jeszcze wiadomość, iż w Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się wykopany w czasie budowy nowego biurowca u zbiegu ulic Mokotowskiej, Pięknej, Kruczej i Koszykowej schron tego typu. Tego już za wiele, gdyż to miejsce jest mi świetnie znane i znajduje się niedaleko pl. Zbawiciela. Tak więc decyzja zapadła muszę tam być i wszystko obejrzeć.

Muzeum Powstania Warszawskiego założone zostało w 1983r. jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Otwarcie nastąpiło 31 VII 2004r. w przeddzień 60 rocznicy wybuchu powstania. Muzeum znajduje się na terenie dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich (zbudowanej w 1908r.)
„W pierwszych godzinach Powstania Warszawskiego dwie grupy „Kedywiaków” starły się na jej terenie z niemieckimi żandarmami i żołnierzami Wehrmachtu. Tragiczny dla Elektrowni Tramwajowej okazał się 6 sierpnia 1944 roku – tego dnia Niemcy rozstrzelali jej cywilną załogę.”- Fragment książki 'Przewodnik po Woli', autor Jerzy S. Majewski

W budynku Elektrowni Tramwajowej ekspozycja zorganizowana jest na kilku poziomach i tu myślę, iż przed odwiedzeniem muzeum warto jest wejść na jego stronę (http://www.1944.pl/ i wirtualne muzeum http://1944.wp.pl/index2.php#0 ) w celu uzyskania choć ogólnej orientacji co i gdzie znajduje się. Ja trafiłem gdy oświetlenie było mocno zredukowane (co w kanałach świetnie odzwierciedlało realizm miejsca) a kierunek zwiedzania jest bardzo delikatnie oznaczony i łatwo jest przejść w tryb chaotycznego zwiedzania.
Tak, więc eksponaty w muzeum pogrupowane są i przedstawione w:
podziemia – Niemcy w Warszawie 1939-1945 oraz kanały warszawskie
parter – czas okupacji, wybuch powstania, drukarnia (odrestaurowane, działające
maszyny drukarskie), sala Małego Powstańca (jedyna tego typu w Polsce
przeznaczona dla dzieci)
piętro - walki we Wrześniu, poczta powstańcza, miejsce pamięci, łączność, losy
powstańców w PRL, obozowa wigilia, Niemcy
antresola - walki w sierpniu, rzeź Woli, życie codzienne, szpital, kanały (na antresolę
niestety nie dotarłem)

Centralna część to Liberator, replika samolotu pilotowanego przez kapitana Zbigniewa Szostaka zestrzelonego w okolicach Bochni przez niemieckie myśliwce. W budowie użyto oryginalne elementy samolotu, odnalezione w rejonie katastrofy.
Na terenie muzeum znajduje się:
Park Wolności i Mur Pamięci, który ma 156 m długości i z około 11 tysięcy nazwisk żołnierzy Armii Krajowej poległych w powstaniu Warszawskim (lista jest cały czas uzupełniana). W centralnej zawieszono dzwon „Monter” ważący 230 kg i poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi.
Kaplica Muzeum Powstania Warszawskiego.
Archiwum Historii Mówionej
Fotoplastikon
Instytut Stefana Starzyńskiego (oddział Muzeum Powstania Warszawskiego)
Replika powstańczego samochodu pancernego 'Kubuś”
Wspomniany schron Ringstand 58c Tobruk

W muzeum można obejrzeć film „Miasto ruin”. Niesamowite wrażenie. Można go zobaczyć w necie pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=twDouTqS4c8 . Ustawcie od razu pełny ekran i największą jakość 720 HD,
lub http://www.youtube.com/watch?v=twDouTqS4c8 z wymownymi napisami.

Niesamowity klimat, sugestywne ekspozycje, unikatowe bezcenne pamiątki, wszystko to sprawia, iż wychodzimy pełni zadumy. Myślimy nad poświęceniem, nad odwagą, jaką wykazało się tamto pokolenie. Jak bardzo pragnęli by być już wolnymi by pozbyć się uciemiężenia przez okupanta niemieckiego.

Oto kilka zdjęć z muzeum.
Pozostałe w galerii na moim blogu.
 


 

4.7
Oceń (19 głosów)

 

Lokalizacja

 

Muzeum Powstania Warszawskiego - opinie i komentarze

seba123seba123
0
 Byłem dwa razy, warto za każdym razem coś nowego (2012-02-19 00:00)
mauser98kmauser98k
0
Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się 'zaliczyć" Muzeum. (2012-02-19 00:00)
RPRP
0
Dzięki Wojtek za reklamę. Niekiedy nie musi być silnego bodźca by reakcja nastąpiła w dosyć szybkim czasie :) Cieszę się, że Cię zaraziłem tematem. W muzeum byłem na początku jego otwarcia, straszyło jeszcze pustkami. Pozdrawiam (2012-02-19 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu