Muzeum Policji – duża szansa na powstanie placówki muzealnej z prawdziwego zdarzenia

/ 3 komentarzy / 15 zdjęć


Muzeum Policji – duża szansa na powstanie placówki muzealnej z prawdziwego zdarzenia

Kiedy w 1909 roku Prefekt Policji departamentu Sekwany Pan Ludwik Jan-Chrzciciel Lepine 1) organizował Muzeum Historyczne Prefektury Policji w Paryżu 2) ( Musée des Historiques de la Prefecture de Police de Paris), nie mógł jeszcze wtedy przypuszczać, że jego placówka będzie protoplastą dla wielu podobnych obiektów na całym świecie.
Muzea policyjne spełniają co najmniej dwojaką rolę: z jednej strony są pamiątką przeszłych czasów, służą dokumentowaniu historii , a z drugiej strony pełnią ważną rolę wychowawczą, w takich placówkach często odbywają się zajęcia z młodzieżą w ramach różnorodnych projektów z zakresu prewencji kryminalnej. Zresztą sami policjanci również wiele mogą się podczas wizyty w takiej placówce dowiedzieć – np. słynne londyńskie Black Museum 3) przeznaczone jest głównie dla policjantów. W niektórych muzeach ponadto znajdują się pomniki lub sale upamiętniające poległych na służbie policjantów. Tak jest w Muzeum Policji Miasta Nowy Jork (New York City Police Museum) 4) czy Texas Ranger Hall of Fame and Museum w Waco w Teksasie 5).
W Polsce w chwili obecnej nie funkcjonuje żadne profesjonalne muzeum policyjne. Nie licząc doraźnych wystaw, osoba pragnąca dowiedzieć się czegoś o historii Policji zdana jest wyłącznie na ekspozycje na korytarzach komend, a w najlepszym wypadku na działające jeszcze gdzieniegdzie izby pamięci.
Obecnie pojawiła się szansa aby zmienić tę sytuację.
Mając świadomość jak wysoko wśród placówek muzealnych zawieszona została poprzeczka po otwarciu Muzeum Powstania Warszawskiego, twórcy nowej placówki chcieliby przynajmniej częściowo powtórzyć ten sukces i umieścić Muzeum Policji w Warszawie wśród placówek chętnie odwiedzanych przez młodzież. Jednocześnie muzeum takie powinno zajmować poczesne miejsce wśród podobnych placówek w Europie i na Świecie. Skoro mniejsze od Polski Czechy czy Słowację stać na utrzymywanie podobnych placówek to tym bardziej należy cieszyć się z inicjatywy tworzenia Muzeum Policji w Polsce.
Jednocześnie dotychczas znakomicie układająca się współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi statutowo pielęgnującymi pamięć o polskich policjantach takimi jak choćby Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. czy środowiskiem rekonstruktorów policyjnych zgromadzonych w SH Na Posterunku, pozwala mieć nadzieję, że dzięki entuzjazmowi tych osób w końcu powstanie placówka muzealna poświęcona historii policji, odwołująca się do funkcjonującego w okresie międzywojennym w Polsce Muzeum Policji.

1) Louis Jean-Baptiste Lepine, (1846 – 1933) - francuski prawnik, adwokat, polityk, zastępca prefekta Policji a następnie prefekt w kilku departamentach. Od 1893 r. prefekt Policji departamentu Sekwany, gdzie wsławił się m. in. utworzeniem brygad policji rzecznej oraz rowerowej, wprowadzeniem przejść dla pieszych czy utworzeniem sieci 500 telefonów alarmowych. W 1909 r. założył Muzeum Historyczne Prefektury Policji w Paryżu ( Musée des Historiques de la Prefecture de Police de Paris). Jego imieniem nazwano ulicę w czwartej dzielnicy Paryża (Rue Luis-Lepine).
2) Muzeum Historyczne Prefektury Policji w Paryżu ( Musée des Historiques de la Prefecture de Police de Paris)- muzeum założone w 1909 roku, chociaż jego zaczątkiem były zbiory prezentowane na Wystawie Światowej w Paryżu z 1900 roku. Znajduje się tam ponad 2000 zabytki sięgających XVII stulecia, kiedy to Król Słońce - Ludwik XIV utworzył stanowisko urzędnika odpowiedzialnego za Policję. Wśród eksponatów wymienić można : kolekcję mundurów i broni, różnego rodzaju kajdan, kajdanek, oraz przedmiotów służących do ułatwiania popełniania kradzieży. Są tam także oryginalne drzwi z więziennej celi. Oraz cała sala poświęcona fotografii sygnalitycznej wraz z 19-wiecznym aparatem fotograficznym. Znależć można także notatki policyjne w sprawie aresztowania Charlotte Corday odpowiedzialnej za zasztyletowanie Jean Paula Marata w lipcu 1793 r.Zrekonstruowano w muzeum również wnętrze posterunku policyjnego z okresu 1893-1914. Całość wraz z kolekcją figur woskowych robi niesamowite wrażenie. Co ważne jest otwarte dla wszystkich chętnych, co nie jest regułą we wszystkich takich placówkach. Muzeum znajduje się pod adresem 4 Rue de la Montagne Sainte-Geneviève, 75005 Paris, ale prawdopodobnie od 2017 roku będzie przeniesione pod kultowy dla policjantów francuskich adres: 36, Quai des Orfèvres na paryskiej Ile de la Cité.
3) The Black Museum of Scotland Yard – oficjalna nazwa tego muzeum to Muzeum Zbrodni. Jest to słynny zbiór pamiątek po sprawach karnych prowadzonych w siedzibie londyńskiej Policji. Muzeum rozwinęło się z gromadzonej od 1874 r. która miała pomóc Policji w badaniu przestępczości i przestępców. Zbiory były przeznaczone głównie dla policjantów, którzy mogli w ten sposób uzupełniać swoją wiedzę, jednak zdarzało się, że zbiory udostępniano również szerszej publiczności. Muzeum od 1980r. zostało przeniesione do sali 101 w New Scotland Yard i składa się z dwóch części. Pierwsza to replika oryginalnego muzeum, zawiera kolekcję broni, w tym niektóre ukryte, np. strzelające parasole i liczne laską z ukrytymi ostrzami. Druga część muzeum zawiera współczesne eksponaty, np. fałszywe diamenty. Muzeum mogą zwiedzać funkcjonariusze Policji z dowolnego kraju po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, choć jest to trudne, ze względu na jego popularność.
4) Muzeum Policji Miasta Nowy Jork (New York City Police Museum) - znajduje się na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku, w pobliżu Wall Street i South Street Seaport. Bardzo interesująca jest możliwość znalezienia się w miejscu symulowanej policyjnej strzelaniny. Następnie można osądzić czy akcja została przeprowadzona prawidłowo. Pozwala to przynajmniej częściowo zrozumieć osobom cywilnym specyfikę pracy Policji. W muzeum znajduje się również Sala Bohaterów, która zawiera nazwiska i odznaki każdego funkcjonariusza Policji nowojorskiej który zginął na służbie, poczynając od Davida Martina poległego w dniu 6 sierpnia 1861 roku.
5) Texas Ranger Hall of Fame and Museum w Waco w Teksasie, to kompleks poświęcony historii oraz współczesności formacji Texas Rangers do którego zadań należy m. in.: upowszechnianie wiedzy oraz gromadzenie materiałów źródłowych dot. działalności tej formacji porządkowej.
Sala Sławy (Hall of Fame) znajdująca się na terenie kompleksu jest miejscem upamiętnienia funkcjonariuszy tej formacji którzy znacznie przyczynili się do rozwoju tej służby lub bohatersko polegli na służbie i zawiera nazwiska poległych od 1823 r.

 


 

4.8
Oceń (12 głosów)

 

 

Muzeum Policji – duża szansa na powstanie placówki muzealnej z prawdziwego zdarzenia - opinie i komentarze

fuchsifuchsi
0
W rescie, najwyszy czas....... (2012-12-12 00:00)
franekdolas55franekdolas55
0
gdy zaczynałem rekonstruować policjanta państwowego to nawet bym nie przypuszczał że będzie nas tylu i ze kiedyś dojdzie do tego ale świetnie że będzie (2012-12-12 00:00)
focke-wolffocke-wolf
0
Pomysł dobry, tylko nie wskazano siedziby. Rozumiem, że Pałac Mostowskich jest brany pod uwagę. (2012-12-13 00:00)

skomentuj ten artykuł