Muzeum Historii Wojska - Pivka, Słowenia

/ 6 zdjęć


W trakcie wakacyjnych podróży dotarłem do Słowenii, gdzie w miejscowości Pivka znajduje się bardzo ciekawe muzeum wojskowe (Park vojaske zgodovine). Na terenie XIX wiecznych koszar włoskich zgromadzono liczne eksponaty, podzielone tematycznie na kilka wystaw.

Pierwsza ekspozycja to "Drogi do niepodległości", pokazująca - w modnej ostatnio, multimedialnej formie - armię byłej Jugosławii oraz proces oddzielania się Słowenii (w tym także krótkotrwały epizod walk w czasie interwencji armii jugosłowiańskiej po ogłoszeniu secesji). Po sąsiedzku znajdziemy ekspozycję marynistyczną, w tym niewielki jugosłowiański okręt podwodny (wstęp do jego wnętrza dodatkowo płatny).

Kolejny pawilon zawiera ciekawą wystawę broni pancernej z okresu II WŚ, oraz zbiory broni palnej i bardzo ciekawy zbór masek przeciwgazowych od IWŚ do czasów współczesnych. Kolejny pawilon to ekspozycja artyleryjska, rakietowa oraz zbiór przyrządów optycznych. Na dziedzińcu znajdziemy znakomicie odrestaurowany skład niemieckiego pociągu z czasu IIWŚ.

Budynek główny mieści w sobie część administracyjną, sklep z pamiątkami, dużą i całkiem niedrogą restaurację oraz ekspozycje czasowe - akurat w czasie moich odwiedzin były to wystawy dotyczące współczesnych sił specjalnych armii słoweńskiej, a także łucznictwa i walki z przymusową italianizacją Słowenii (porównywalną z germanizacją na ziemiach polskich, choć zapewne jeszcze bardziej brutalną i bezwzględną).

W czasie odwiedzin w muzeum odbywał się festyn historyczny - można było obejrzeć między innymi pokazy dynamiczne sprzętu ciężkiego oraz dioramy grup rekonstrukcyjnych.

Polecam odwiedzenie muzeum - naprawdę warto przeznaczyć na to około 3 godzin i 10 euro od osoby.

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja

 

Muzeum Historii Wojska - Pivka, Słowenia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu