Muzeum Bożonarodzeniowych Bojów

/ 8 komentarzy / 14 zdjęć


Na Łotwie, nieopodal Rygi znajduje się Muzeum Bojów Bożonarodzeniowych (музей Рождественских боёв) http://www.karamuzejs.lv/index.php?id=1&sid=62
Jest ono poświęcone operacji zaczepnej przeprowadzonej przez Armię Imperium Rosyjskiego w dniach 23-29 grudnia 1916 (według kalendarza juliańskiego; czyli 5-11 stycznia 1917 obecnie) w pobliżu Rygi. W operacji uczestniczyło 90 tysięcy żołnierzy rosyjskich, w tym 8 tysięcy Łotyszy walczących wspólnie „За Веру, Царя и Отечество!'

Niewiarygodnym wysiłkiem i dużymi stratami były okupione walki o „wzgórze karabinów maszynowych” (Пулеметная горка). Było to niewielkie, ale mocno umocnione wzniesienie obsadzone wojskami pruskimi „wdzierające” się klinem na głębokość 300-400 metrów w pozycje rosyjskie. Zadanie przełamania tych pozycji spoczęło na Łotyszach, których szeregi były znacznie uszczuplone i pozbawione wsparcia artylerii. Wobec takiego stanu rzeczy jedynym możliwym rozwiązaniem powierzonej misji był atak z zaskoczenia przez rozciągające się niedaleko zamarznięte bagna. Osłonę zapewnić mieli strzelcy 6 Korpusu Syberyjskiego. Łotewscy strzelcy okazali się jednostką na tyle mobilną, że zdołali się przedrzeć bardzo daleko i zaatakować pozycje wroga od tyłu. Także brak przygotowania artyleryjskiego oraz pora przeprowadzenia operacji – prawosławne Boże Narodzenie – wzmocniły efekt zaskoczenia i zmusiły Niemców do odwrotu.

Z punktu widzenia strategów i historii wojskowości był to jedynie epizod, na dodatek niezbyt udany ze względu na poniesione straty (ok 43% wśród Łotyszy). Operacja nie przyniosła wymiernych korzyści – Niemcy zdobyli Rygę dziewięć miesięcy później. Jednak dla Łotyszy to ważny moment ich narodowej historii. Tutaj narodziły się i wsławiły w boju narodowe, łotewskie jednostki…

Wróćmy jednak do muzeum. Umocnione okopy, gniazda CKM-ów robią spore wrażenie. Główny bunkier zbudowany z bali wobec opowiadań przewodników ziemiankach i spaniu na igliwiu wydaje się być luksusowym hotelem. Jest on w okresie zimowym ogrzewany, zmarznięci turyści przy kubkach okopowej herbaty słuchają opowiadań o trudach zdobywania tego miejsca bez osłony rosnącego tam dzisiaj lasu. Na terenie muzeum można także zobaczyć ekspozycję o strzelcach łotewskich – bohaterach Bojów Bożonarodzeniowych. Zobaczyć na niej można fotografie, dokumenty a także makietę przedstawiającą schemat operacji – największy tego typu obiekt na Łotwie.


Imprezy I wojenne w Polsce w kilku już miejscowościach przybrały formę cykliczną i stają się z roku na rok coraz bardziej popularne… Może takie muzeum polowej fortyfikacji z prawdziwego zdarzenia mogłoby służyć zarówno rekonstruktorom jak i turystom?


Zdjęcia i poniższe filmiki publikuję dzięki uprzejmości Kolegów z grupy „Garnizon Twierdzy Kowno” odtwarzającej 109 Wołżski Pułk Piechoty.
http://tv.delfi.lv/video/eXZmSk1f/

 


 

4.7
Oceń (15 głosów)

 

Lokalizacja

 

Muzeum Bożonarodzeniowych Bojów - opinie i komentarze

JaRostJaRost
0
Na mapie jest zaznaczone Łotewskie Muzeum Wojny, którego filią jest położone 40 km na zachód Muzeum opisane w tekście. (2012-02-18 00:00)
RedakcjaRedakcja
0
Pozazdrościć (2012-02-18 00:00)
PRUSSPRUSS
0
Kilka razy był na imprezach w tym muzeum. Świetne i bardzo popularne miejsce dla rekonstrukcji. Spodziewam się że podobne muzeum będzie i w Polsce (2012-02-18 00:00)
Stary KojotStary Kojot
0
U nas...?Hehe, mogę Ci napisać, jak by to wyglądało...Zarobić na tym ciężko, więc interes mało opłacalny. Taki Skansen musieli by zrobić wariaci/pasjonaci. Po uporaniu się z miażdżąca krytyką, że okopy nie takie, ziemianka za mała, drzwi nie w ta stronę sie otwierają, może by ktoś tam przyjechał...Następnie trzeba by uporać sie ze wszech panującym złodziejstwem; najpierw złomiarze ukradli by wszystko, co metalowe, następnie okoliczna ludność ukradła by z okopów drewno na opał...Kolejnym etapem było by przerobienie okopów na dzikie wysypisko śmieci, bo Polacy wywożą śmieci do lasu, a nie na wysypisko.

Naród mamy wspaniały, tylko ludzie to kurwy, jak mawiał marszałek Piłsudski...
(2012-02-19 00:00)
JaRostJaRost
0
A może tak zaminować przedpole?? :D A tak poważnie to Moim zdaniem byłoby to możliwe jedynie na terenie dozorowanym, zamkniętym (przylegającym do muzeum czy coś w tym stylu) (2012-02-19 00:00)
PRUSSPRUSS
0
Polska wersja muzeum.... (2012-02-19 00:00)
kuba18kuba18
0
Czarno widzę przyszłość takiego skansenu w Polsce. Jeśli się maże po Kolumnie Zygmunta, to co dopiero można zrobić z ziemiankami. Dla niektórych dewastacja to sport, dla innych źródło zdobycia pieniędzy na wódkę. Chciałbym się mylić. (2012-02-22 00:00)
IRKUTIRKUT
0
Wszystko to prawda niestety co koledzy piszecie niszczy się bo poniemieckie ,poradzieckie i co polskie dla zasady a jak nie daje zysków to zamknąć i zapomnieć (2012-02-23 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu