Muszaki - tu kiedyś był cmentarz...

/ 2 komentarzy / 6 zdjęć


Wielokrotnie przejeżdżałem przez Muszaki, i jakoś "nie po drodze" było skręcić na cmentarz. Okazja nadarzyła się podczas powrotu z Gdańska, zatrzymaliśmy się na chwilę pod kaplicą, i odwiedziliśmy mały cmentarz na tyłach kaplicy. Zapytany "miejscowy" potwierdził że tu był kiedyś cmentarz wojskowy, "Panie, ja nawet pamiętam że pomnik stał, ale mały byłem jak to zniszczyli". W miejscu cmentarza stoi obecnie kaplica, mimo prób nie odnalazłem tablicy nagrobnej o której wspomina strona http://www.rowery.olsztyn.pl
Na przyległym współczesnym cmentarzu tylko kilka mogił przypomina o dawnych czasach i dawnych mieszkańcach tych terenów. Po cmentarzu wojskowych ani śladu, chyba że gdzieś w zaroślach pozostały jeszcze jakieś resztki tablic nagrobnych.

Istniał tu lazaret do którego transportowano rannych jeńców i pruskich żołnierzy.Zagadką dla mnie jest pochowany tu rosyjski generał z pułku syberyjskiego, wymieniony na nieistniejącym pomniku. I o ile żołnierze z pułków syberyjskich jak najbardziej walczyli w tych stronach ( daty śmierci wskazują na zgon podczas i po bitwie przasnyskiej w lutym 1915 roku ), to żołnierze z wymienionych na dole pomnika pułków bardzo mało prawdopodobne aby walczyli w tych stronach.

 


 

4.6
Oceń (8 głosów)

 

Lokalizacja

 

Muszaki - tu kiedyś był cmentarz... - opinie i komentarze

FaZaFaZa
0
Tablica jest. Nie szukałeś tam gdzie potrzeba. (2015-07-07 00:00)
piotr-gapinskipiotr-gapinski
0
Warto dodać, że zdjęcia archiwalne pochodzą z serwisu Kreisgemeinschaft Neidenburg. http://www.neidenburg.de/ Nie ma się czego wstydzić. Po cmentarzu jak najbardziej zostały ślady: http://powiatszczycienskihistoria.blogspot.com/2016/03/muszaki-cmentarz-z-kwatera-wojenna.html http://1914.pl/warminsko-mazurskie/muszaki Przy okazji: jakaś podpowiedź w temacie pomnika? (2016-10-09 23:31)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu