Mural poświęcony Hubalowi w Porębie

/ 27 zdjęć


Przejeżdżając przez Porębę – Kocęby (gm. Brańszczyk, woj. mazowieckie droga nr 694) w końcu sierpnia zauważyłem niesamowity mural umieszczony na ścianie budynku opodal kościoła parafialnego pw. św. Barbary. Mimo iż dość często tam jeżdżę to jako kierowca zbyt dalekie rozglądanie się nie jest wskazane. Z tego względu zbyt późno, bo dopiero trzy miesiące po odsłonięciu mogłem go podziwiać, wyszukać wiadomości jak też opisać.

 

O Porębie miałem już przyjemność pisać z okazji obchodów 74. rocznicy pobytu Hubala w Porębie (wpis z 03.10.2013r.). Zamieściłem w nim okoliczności, jakie sprawiły, iż mjr H. Dobrzański znalazł się właśnie w tej miejscowości, chociaż jego postać większość ludzi kojarzy z Kielecczyzną.

 

Czemu wspominam ten wpis? Ponieważ mural przedstawia wjazd oddziału mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” do wsi Poręba w dniu 26 września 1939r. Żołnierze majora mogli tu odpocząć, otrzymać prowiant od tutejszych gospodarzy i uczestniczyć we mszy św. Następnie oddział wyruszył w kierunku Warszawy przekraczając Bug w okolicach Udrzyna. Przeprawa ta również ukazana jest na muralu.

 

W dniu 26.06.2016r.odbyła się uroczystość, w której mural został odsłonięty i poświęcony.

Powstał z inicjatywy proboszcza miejscowej parafii, ks. Andrzeja Grzybowskiego, któremu na sercu leży zachowanie pamięci o żołnierzach Września oraz AK. Jest opiekunem Izby Pamięci poświęconej Hubalowi.
Twórcami tego dzieła byli Rafał Roskowiński (artysta malarz historyczny, współtwórca kolekcji murali patriotycznych w Wiźnie) i Piotr Karsznia (rysownik i ilustrator).

Odsłonięcia dokonali: Mieczysław Pękul wójt gminy, Bogdan Pągowski starosta powiatu wyszkowskiego, Rafał Roskowiński artysta, ks. prał. Andrzej Grzybowski proboszcz parafii Poręba, Dariusz Szymanowski prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”.

Budynek, na którym powstał mural użyczyli państwo Rytelewscy.

Prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” Dariusz Szymanowski opowiadał historię poszukiwań w Inowłodzu grobu mjr Hubala (program „Było nie minęło...”) i znalezionych szczątkach mężczyzny gdzie w pochówku znajdowały się elementy mówiące iż był to ułan. Prowadzone są badania DNA oraz  antropologiczne mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie, że to był mjr Henryk Dobrzański „Hubal”.

 

Korzystając z okazji wspomnę jeszcze o zmianach, jakie już wcześniej zauważyłem w Porębie, lecz brak czasu opóźniał ich przedstawienie.

Pierwszą zmianą to ustawienie tablicy upamiętniającej Powstańców Styczniowych. Stoi w pobliżu kaplicy grobowej płk. Karola Frycze. Bardzo dobry pomysł, który nie tylko miejscowym, ale i podróżującym (niejednokrotnie jadącym do Zuzeli) przybliża historię powstańczego zrywu w tej okolicy.

Drugą zmianą, która jest również zasługą proboszcza parafii ks. Andrzeja Grzybowskiego to odnowienie elewacji nie tylko kościoła, lecz również dzwonnicy kryjącej izbę pamięci, kaplicy grobowej Karola Frycze i uporządkowanie terenu.

Wraz z odnowieniem elewacji kościoła zmienione zostały tablice poświęcone Hubalowi i żołnierzom 13 pp. AK.

 

W fotorelacji przedstawiam również dawny wygląd tablic i kaplicy nagrobnej. Przyznam, że nowe tablice są bardzo ładnie wykonane, lecz jednak zawsze mi żal tych pierwszych, dawnych pamiętających trudne czasy, gdy były politycznie niepoprawne. Mam nadzieje, iż te znajdują się w izbie pamięci. Może niedługo o tym przekonam się.

 


 

4.7
Oceń (3 głosów)

 

 

Mural poświęcony Hubalowi w Porębie - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł