Montauville 1914. Tam czas się zatrzymał.

/ 3 komentarzy / 57 zdjęć


Korzystając z ładnej pogody mój wujek mieszkający w Montauville wybrał się po okolicy z aparatem pofotografować. Niby zwykła wycieczka ale fotografie ukazujące pozostałości po walkach z 1914 roku pokazują jak intensywne były w tej okolicy walki. Wujek postanowił podzielić się widokami.

Montauville to miejscowość i gmina we Francji w regionie ( krainie historycznej ) Lotaryngia w departamencie Meurthe-et-Moselle.
Od września do lipca 1914 roku miały tu miejsce ciężkie walki między Francuską 73 Dywizją Piechoty generała Henri Lebocqa a Niemiecką 121. ID. Walki toczyły się głównie w północno-zachodniej części lasu Pont-a-Mousson a dokładnie lasku Bois-le-Pretre. W walkach poległo ok. 7000 żołnierzy po obu stronach.

W czasie jednego ze szturmów francuskich doszło do tragicznej sytuacji. Żołnierze 37 pułku piechoty Camille Way i Edward Pillet mieszkający w pobliżu wiedząc o której godzinie będzie atak francuski wyrwali się na pewien czas do swoich rodzin zanieść swoje rzeczy w obawie przed kradzieżą gdy pozostawią je na tyłach podczas ataku ( rodziny dostarczały swoim bliskim wiele różności do okopów ). W międzyczasie dowództwo zmieniło czas ataku na godzinę wcześniejszą. Żołnierze odnaleźli swój pułk już w czasie ataku ale i tak zostali uznani za dezerterów i na drugi dzień skazano ich na śmierć. Camille Way błagał przed plutonem egzekucyjnym by darowano mu życie ponieważ ma 5 dzieci. Tłumaczenia nie pomogły zostali rozstrzelani. Zrehabilitowano Ich dopiero w 1934 uznając iż faktycznie nie mieli zamiaru dezerterować ponieważ wrócili w trakcie walk nie wiedząc o przyspieszeniu ataku.

Zapraszam do obejrzenia fotografii.
Fot: Zbigniew Obidziński. Fot. Archiwalne Wikimedia Commons.

 


 

4.8
Oceń (13 głosów)

 

Lokalizacja

 

Montauville 1914. Tam czas się zatrzymał. - opinie i komentarze

Stach67Stach67
0
Wspaniała wycieczka. We Francji społeczność oraz władze bardzo dbają o takie miejsca. Złomiarzy tam nikt nie zobaczy. Dziękuję Panie Mariuszu za fotki. Byłem kiedyś w Verdun na wycieczce. Jest tam to samo. Pięknie zachowane pola bitwy. Pozdrawiam! (2014-04-08 00:00)
ametystametyst
0
Bardzo ciekawe fotki. Szkoda, że to tak daleko by odwiedzić. I ten Seat na przasnyskich numerach rejestracyjnych. (2014-04-09 00:00)
PlehvePlehve
0
Dla Francuzów takie miejsca to historia Ich narodu. Ciekawa galeria. Ciekawe czy we Francji robią jakąś rekonstrukcję czy inscenizację na 100 rocznicę wybuch I wojny światowej? (2014-04-09 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu