MONOGRAFIA - ODDZIAŁ WYDZIELONY 'LUBLINIEC'

/ 1 komentarzy / 4 zdjęć


Pod koniec października 2018r. na rynku księgarskim ukazała się monografia wydana przez Wydawnictwo Napoleon V pt. Oddział Wydzielony "Lubliniec".  Działania bojowe 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w ramach Oddziału Wydzielonego Lubliniec 1 IX 1939, autorstwa Adama Kurusa. Monografia przedstawia szczegółowo godziny z pierwszego dnia wojny i obronę reduty lublinieckiej, aż do wycofania na pozycję "Częstochowa"

 

W I rozdziale jest podana geneza, tradycje i symbole 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, w II zaś mobilizacja marcowa i sierpniowa, podany jest skład(struktura wojenna z 1939r.). Obsada personalna pułku(wykaz z 1.09.1939r). Wyszczególnione jest dowództwo 74Gpp oraz d-cy batalionów, d-cy kompanii, d-cy plutonów w niektórych miejscach podani d-cy drużyn), są tam podane jednostki wraz z nazwiskami  dowódców wchodzących w skład pułku.
Podana jest obsada personalna 7baterii 7pal. d-ca. baterii ppor.art.Bogdan Algusiewicza, dokładnie jest wyszczególnione dowództwo baterii wraz działonami II, III, IV, drużyną karabinów maszynowych i drużyną gospodarczą, jedynie w I działonie są podani tylko jezdni środkowi i przedni.

W jednym z podrozdziałów poznamy siły i zadania przeciwnika, a przeciwnikiem OW."Lubliniec" był IV Korpus Armijny w składzie 4 i 46.Inf.Div.( 46.inf.Div. nacierała na Kochcice-Lisów-Herby-Częstochowę, a 4.Inf.Div. na Lubliniec-Boronów-Rększowice-Poraj), w dalszym materiale znajdziemy skład atakujących dywizji.

 

III rozdział to przedstawienie pozycji "Lubliniec" i ostatnie dni przed wojną. O godz. 4:15 dowóca plutonu łączności 74Gpp, ppor.rez.Anatol Zieliński otrzymuje meldunek znad granicy. Telefonista z 1 kompanii podaje hasło: "Warta, Warta"- był to wewnętrzny kod, który oznaczał atak niemiecki. Piętnaście minut po otrzymanym meldunku o 4:30 Niemcy przeprowadzili atak i rozpoczełi reguralne działania wojenne.

 


"TRZYSTU SPOD KOCHCIC"

Tytuł "trzystu spod Kochcic" nawiązuje do odcinka bronionego przez  2 kompanię ppor. Zbigniewa Pniaka z I batalionu mjr. Józefa Palca. Kompania została wzmocniona przydzielonymi pododziałami oraz drużyną I plutonu z I kompanii 74Gpp.(razem ok.300 zołnierzy). Na całej linii na broniącą się kompanię nacierało ok. 2000 niemieckich żołnierzy.  Na kompanię ppor. Pniaka nacierałÂ  I batalion I.R.72, a na żołnierzy III plutonu ppor.rez.Władysława Palucha nacierał II.batalion I.R.72 , dodakowo na polu walki pojawił się pluton trzech samochodów pancernych oraz samochody z piechotą.


Przyznać trzeba, że żołnierze 74Gpp. swoją zdecydowanąÂ  postawą wypełnili postawione przed nimi zadanie "Lublińca nie oddać bez walki" i podkreślić należy heroiczną obronę pozycji opóźniającej "Lubliniec" przez I batalion mjr.Józefa Pelca. Symboliczne okreslenie przez autora "trzystu spod Kochcic" można śmiało  nazwać "małymi temopilami". Przypomnieć trzeba, że I batalion 74Gpp. mjr.Pelca 1 września 1939r. stoczył jedną z najkrwawszych bitew na całym froncie polsko-niemieckim o czym się zapomina.

---------


W monografii znajdziemy obsady personalne, batalionów,kompanii,plutonów, zapiski oficerów. W załącznikach jest zamieszczona lista strat polskich i niemieckich: poległych, zmarłych lub rannych(info,jednostka, data ur, gdzie i kiedy poległ/zmarł/pochowany) są biogramy dowódców, mapy i plany schronów. W publikacji jest zamieszconych kilkaset bezcennych fotografi archiwalnych pochodzących ze zbiorów autora oraz prywatnych kolekcjonerów, zamieszczone są autentychne zdjęcia z września 1939r. czy dokumenty związane z pułkiem, łacznie ok. 500 materiałów ikonograficznych. Dopełnieniem są fotogfaie współczesne przedstawiające SH."Reduta Częstochowa", które kultywuje tradycje 7DP. w składzie której walczył 74 Górnośląski Pułk Piechoty

 

Autor monografi - historyk wojskowości i rekonstruktor SH."Reduta Częstochowa" specjalizujący się w tematyce uzbrojenia i wyposażenia Wojska Polskiego z lat 1918-1939 oraz działań wojennych z 1939 roku, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Autor opracowań i monografii w tym m.in. dwóch wydań monografii Czołgi na przedmieściach. 7 Dywizja Piechoty w obronie Częstochowy 1-3 września 1939 roku (2014 i 2015), opracowań Haubica 155 mm wz. 1917 w ramach serii Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939 (2014), 7 Dywizja Piechoty i 11 Karpacka Dywizja Piechoty w ramach serii Wielka Księga Piechoty Polskiej (2016 i 2017)


źródło:\\\\\\\\"Oddział Wydzielony Lubliniec. Działania bojowe 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w ramach Oddziału Wydzielonego Lubliniec 1 IX 1939,

 

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

MONOGRAFIA - ODDZIAŁ WYDZIELONY 'LUBLINIEC' - opinie i komentarze

KomskiKomski
0
Gratulacje. Chętnie przeczytam! (2018-12-20 09:27)

skomentuj ten artykuł