Mokra 2013-Kolejna Lekcja Historii

/ 1 komentarzy / 52 zdjęć


Siedzę nad starym, pożółkłym programem uroczystości z okazji 44 Rocznicy Bitwy pod Mokrą...Setki byłych żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii, wraz z rodzinami lub osobami towarzyszącymi przybywało do Mokrej już w piątek w przededniu dwudniowych uroczystości rocznicowych. Ci, którzy mieli korzystać z kwater w Mokrej proszeni byli w zaproszeniu o zabranie ze sobą...latarek. Kombatanci proszeni byli również o przyjazd w mundurze z odznaczeniami,a jeśli mieli przyjechać w ubraniach cywilnych, to z odznaczeniami lub miniaturami w klapach marynarek.
Cała uroczystość odbywała się w Miedźnie i polach bitewnych w Mokrej. Najpierw na częściach oficjalnych, gdzie występowały delegacje pułkowe, potem na kwaterach lub remizie strażackiej do póżnej nocy, w braterskim kręgu towarzyszy broni...
Cóż, w chwili obecnej, ostatni, Weterani Wołyńskiej Brygady Kawalerii odeszli do służby w 'Niebieskim Garnizonie', żyjących można dosłownie policzyć na palcach jednej ręki. Przyjeżdżając do Mokrej od trzech lat z nieukrywaną radością stwierdzam, że tę pokoleniową lukę wypełniają coraz większe zastępy ludzi, którym udzieliła się magia tego osobliwego miejsca. Ich entuzjazm, miłość do kultywowania tradycji, wszystko to sprawia, że mimo wszystko jestem głęboko przekonany, że są i w miarę upływu czasu będą godnymi następcami Tych, którzy do ostatnich swych chwil, czując się kawalerzystami swoich formacji, co roku, tłumnie przybywali na mogiły swoich kolegów, zebranych po wojnie z pobojowiska na wspólną kwaterę wojenną w Miedźnie.
Przedstawiam moją amatorską fotorelację z tegorocznych obchodów 74 rocznicy bitwy. Niech będzie uzupełnieniem do wpisu 'Matomiego', opisującego dokładny przebieg uroczystości.

 


 

4.7
Oceń (12 głosów)

 

 

Mokra 2013-Kolejna Lekcja Historii - opinie i komentarze

mauser98kmauser98k
0
Faktycznie Mokra ma w sobie coś magicznego. Dla mnie zawsze wielkim przeżyciem jest gdy człowiek ze środka polany koło kościółka rozejrzy się dookoła po Mokrej I, II, III , gdy spojrzy z góry z wysokości torów kolejowych nad przepustem. (2013-09-04 00:00)

skomentuj ten artykuł