Mogiłe generała Ludwika Kickiego we wsi Kruki.

/ 3 komentarzy / 4 zdjęć


Niewielka, położona niedaleko Ostrołęki wieś Kruki była świadkiem walnej bitwy w czasie powstania listopadowego. I w tej wsi, na niewielkim pagórku, w piaszczystej kurpiowskiej ziemi spoczywa generał Ludwik Kicki, poległy 26 maja 1831 roku. Generał Kicki zmarł od ran usiłując poprowadzić szarżę kawalerii na siły rosyjskie, nacierające na Polaków broniących przepraw przez Narew.

Jak podaje strona www.olszewo-borki.pl „...Chcąc wypełnić tak bezwzględny rozkaz gen. Kicki z dwoma adiutantami wysunął się do przodu, by wybrać najdogodniejsze miejsce do przejścia 2 pułku ułanów. Nie zważał przy tym na to, iż coraz więcej pocisków armatnich wybuchało obok niego. Nagle jeden z pocisków uderzył go wyrywając cały prawy kłąb ciała i wywlekając wnętrzności na wierzch. Według relacji najstarszego mieszkańca wsi Kruki, którego dziadek w czasie bitwy miał 8 lub 9 lat i widział na własne oczy generała, tak zrelacjonował mu to tragiczne wydarzenie: „Generał był mocno ranny, miał urwaną nogę i wnętrzności na wierzchu. Kobiety przyniosły mu mleka, bo chciał pić. Ale było mu trudno, gdyż mleko wypływało przez poranione gardło (…) Generał konając powiedział do kobiet, które przyniosły mu mleka: Ja umieram a wy módlcie się do Boga, aby Polska była wolna”.

Co do miejsca pierwotnego pochówku tez są niejasności, ciało prawdopodobnie było przenoszone ze względu an popowstaniowe represje ze strony Rosji. Dopiero w roku 1930, w setną rocznicę wybuchu powstania, mogiłę otoczono żelbetowym płotkiem i ustawiono krzyż z tablica epitafijną i zdjęciem generała. Podczas II Wojny Światowej Niemcy zdewastowali mogiłę, dopiero w latach 70-tych XX wieku odrestaurowano i przywrócono wygląd pierwotny.

Dojazd: we wsi Kruki należy skręcić wedle tablicy informacyjnej, następnie przejechać mostek i po ok. 300 metrach po prawej stronie drogi widać niewielkie boisko i plac zabaw. Mogiła generała znajduje się w lasku za boiskiem, naprzeciwko posesji oznaczonej Łubinowa 2.
Można też dojechać skręcając w ulicę Fortową tuz obol mauzoleum bitwy, i przejechać ok. 4 km w stronę wsi Kruki.

 


 

5
Oceń (9 głosów)

 

Lokalizacja

 

Mogiłe generała Ludwika Kickiego we wsi Kruki. - opinie i komentarze

dabwoj1dabwoj1
0
Interesujące miejsce świadczące o bohaterstwie, odwadze i trosce o swoich podwładnych. Pozdrawiam. (2015-05-03 00:00)
formoza58formoza58
0
Tak bardzo chciał porowadzić swój pułk,którym dowodził w okresie Królestwa Polskiego. Kossakowie uczcili Jego sylwetkę na dwóch płótnach... Wojciech Kossak namalował rannego generała niesionego z pola walki. Jerzy Kossak z koleji uwiecznił moment śmiertelnego zranienia generała w czasie szarży Pułku 2 Ułanów na rosyjski czworobok pod Ostrołęką. Dzięki wielkie za bardzo interesujący wpis...Pozdrawiam serdecznie ;-) (2015-05-03 00:00)
formoza58formoza58
0
Tak bardzo chciał poprowadzić swój pułk,którym dowodził w okresie Królestwa Polskiego. Kossakowie uczcili Jego sylwetkę na dwóch płótnach... Wojciech Kossak namalował rannego generała niesionego z pola walki. Jerzy Kossak z koleji uwiecznił moment śmiertelnego zranienia generała w czasie szarży Pułku 2 Ułanów na rosyjski czworobok pod Ostrołęką. Dzięki wielkie za bardzo interesujący wpis...Pozdrawiam serdecznie ;-) (2015-05-03 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu