Mogiła poległych żołnierzy września koło Ośrodka

/ 11 komentarzy / 8 zdjęć


Święto  Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny skłaniają do refleksji  nad przemijaniem i wspominaniem  ludzi, którzy już odeszli. Szlachetnie jest pamiętać o przodkach nie tyko w takich dniach. Jednak pamiętać o zmarłych, którzy nie byli w żaden sposób związani z rodziną a  poświęcili swoje życie dla Ojczyzny to nasz obowiązek. Tak się też stało i tym razem. Dzięki uprzejmości właścicieli Ośrodka "SOSENKA", za którego ogrodzeniem znajduje się samotna mogiła żołnierzy września, mogłem wraz z moją żoną i synem oddać hołd tym cichym bohaterom, poprzez uprzątnięcie i doprowadzenie do rozpoznawalności na dalsze lata tego skromnego grobu.
Jest to miejsce wiecznego spoczynku plutonowego podchorążego Jana Krawickiego i strzelca Jana Opolskiego, poległych 10 września
1939  roku. Do tej pory nie udało się ustalić przydziału służbowego Poległych ani skąd pochodzili.                                                                                                                 Cześć ich pamięci

 


 

5
Oceń (1 głosów)

 

 

Mogiła poległych żołnierzy września koło Ośrodka - opinie i komentarze

ArturSzArturSz
0
W jakiej bitwie poległych jest to mogiła? W jakiej okolicy? Koło jakiej miejscowości? (2018-10-31 12:48)
Stary KojotStary Kojot
+1
Północno-wschodnie przedmieścia Skierniewic.Jeśli sie nie mylę. (2018-10-31 19:15)
slupski1slupski1
0
Niestety nic nie mogę napisać, gdyż żadna bitwa tu nie miała miejsca. Były naloty, były przemarsze ale bitwy nie było. W dalekiej okolicy Jeżów. Szanowny Kolega SK słusznie dodał, czego ja nie zrobiłem, że jest to mały ośrodek PTTK nad brzegiem rzeki Rawka w odległości 8 km od Skierniewic, tyleż samo od Bolimowa, gdzie spoczywają żołnierze polegli 14 IX. (2018-11-03 22:36)
ArturSzArturSz
+1
Dzięki podaniu lokalizacji już wiadomo o co chodzi. Dokładnie w tym terenie - w Puszczy Bolimowskiej , na linii Rawki dokładnie 10 września 1939 roku stanęła w postoju ubezpieczonym w celu uporządkowania się i odpoczynku po stoczonej dzień wcześniej bitwie pod Przyłękiem 30 Poleska Dywizja Piechoty gen. Cehaka. W dziejach 30 DP "siedziałem" aktywniej gdzieś z 10 lat temu i jestem trochę obecnie mniej na bieżąco ale w jednej z książek nt. tej Dywizji autorstwa A.Wesołowskiego było nawet podane ugrupowanie nad Rawką w celu zabezpieczenia przepraw przez rzekę co mogło by zawęzić identyfikację jednostki z poziomu dywizji do poziomu pułku. Moim zdaniem mogą tu spoczywać żołnierze 30 DP zmarli z ran odniesionych w bitwie pod Przyłękiem 9 września o wyrwanie się 30 DP z okrążenia, co udało się wtedy Polakom. (2018-11-04 14:43)
slupski1slupski1
0
Panie Arturze, chylę czoło i dziękuję za wskazówkę. Jeżeli uda mi się ustalić szczegóły pochówku umieszczę je na tablicy oraz na stronie. (2018-11-04 17:13)
zioborziobor
+1
9 września 1939 roku wieczorem na wschodnim brzegu Rawki pozycje obronne zajęła 2 Dywizja Piechoty Legionów, a z nią 2 pp leg., 3 pp leg., i 4 pp leg. Zajmowali pozycje od Bud Grabskich do Ziemiar, następnie przesunięto dywizję trochę na północ. 10 września 1939 r jak pisze w książce " Od Gór Borowskih do Zakroczymia " płk. Czyżewski d-ca 2 pp leg. oddziały znajdujące się w kompleksie lasów bolimowskich zostały zbombardowane przez niemieckie lotnictwo. A to najprawdopodobniej po tym jak ludność schwytała szpiega dającego latarką znaki i przekazała go żandarmerii. Plutony żandarmerii były przy składzie dywizji, po osądzeniu został podobno rozstrzelany. Od wielu lat szukamy mogił poległych w wyniku bombardowania żołnierzy w tym rejonie, być może i ta mogiła kryje legionistów właśnie 2 Dywizji Piechoty Legionów. Panie Jacku dziękujemy za pamięć . Mogiła w takim stanie powstała dzięki staraniom członków PTTK w Żyrardowie. Jeżeli jest to możliwe podajcie z tego terenu ( lasy bolimowskie ) miejsca i stan mogił wrześniowych obrońców Ojczyzny, bombardowanie musiało pochłonąć więcej ofiar. Cześć i Chwała Bohaterom ! (2018-11-06 16:53)
zylkoszylkos
+1
Relacja por.Jerzego Ryszarda Majewskiego,oficera ogniowego 4 baterii 13 DAK: (2018-11-07 15:58)
zylkoszylkos
+1
c.d.: (2018-11-07 16:06)
zylkoszylkos
+1
Trasa marszu: (2018-11-07 17:16)
slupski1slupski1
0
Dziękuję szanownym Kolegom za informację. Kieruję się zasadą, że raz "powieszony" w internecie temat może zostać w przyszłości odnaleziony przez rodziny czy opracowujących publikacje. Co do rozstrzelanego szpiega to wraz z kolegą Łukaszem dzięki uprzejmości Pana Lewandowskiego znamy miejsce pochówku tego człowieka. Tak się przymierzałem (może kiedyś to zrobię) do postawienia skromnego krzyża w tym miejscu i opisu, kto i za co stracił życie. Był to kolonista niemiecki ze wsi Budy Grabskie. (2018-11-11 12:42)
slupski1slupski1
0
mogiła z bliska, Opis stanu faktycznego: Pojedyncza mogiła ziemna w otoczeniu młodnika sosnowego i pojedynczych brzóz odległość drogi leśnej od mogiły 3 m. Mogiła zaniedbana, całkowicie niewidoczna o wymiarach owala 1,5 m x 2,5 m, wklęsła, obłożona kamieniami polnymi i odłamkami betonu, zarośnięty. Wg niezależnych wspomnień kilku bardzo leciwych okolicznych mieszkańców, pochówek zawiera jedną osobę nogami skierowanymi do rowu i jest to rozstrzelany przez żandarmerię wojskową „szpieg” z miejscowości Budy Grabskie a schwytany przez miejscową ludność na dawaniu sygnałów latarką lotnikom niemieckim. W trakcie dochodzenia bezsprzecznie udowodniono działania dywersyjne, za co mężczyzna zapłacił życiem kończąc je przed plutonem egzekucyjnym Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku. (2018-11-11 12:44)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu