Modernizacja nagrobka podpułkownika Waleriana Tewzadze

/ 1 komentarzy / 4 zdjęć


"Jako Gruzin chciałbym być pochowany w Gruzji, ale jestem szczęśliwy, że będę pochowany na ziemi dzielnego i szlachetnego Narodu Polskiego."

18 marca (całkiem przypadkowo w 96. rocznicę ewakuacji przed bolszewikami z portu w Batumi grupy wyższych oficerów oraz szkoły junkrów armii gruzińskiej), dokończyliśmy realizację głównego celu zbiórki publicznej, jaką prowadziliśmy w listopadzie ub.r.

W ramach prac modernizacyjnych dokonaliśmy wymiany kruszejącej - wykonanej z lastryko - części nagrobka podpułkownika Waleriana Tewzadze. Lastryko zastąpione zostało estetycznym, trwałym i łatwym w pielęgnacji jasnym kamieniem. Przesunęliśmy też nieco umieszczoną na nagrobku kilka lat temu kamienną nakładkę z wizerunkiem krzyża Virtuti Militari. Natomiast czarna tablica napisowa pozostała bez zmian. Pod nowym nagrobkiem umieściliśmy też kapsułę m.in. z informacjami na temat ppłk Tewzadze oraz z gruzińską ziemią przywiezioną 6 lat temu z Tbilisi.

Wszystkim darczyńcom, którzy wsparli finansowo akcję gruntownej modernizacji nagrobka serdecznie dziękujemy!

Podpułkownik dypolomowany Walerian Tewzadze (1894-1985) był gruzińskim oficerem kontraktowym w Wojsku Polskim. We wrześniu 1939 roku dowodził północnym odcinkiem obrony Warszawy. W czasie okupacji był
zastępcą dowódcy 7 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Od listopada 1945 roku, pod zmienionym nazwiskiem - Walery Krzyżanowski, zamieszkał w Dzierżoniowie, gdzie zmarł 13 grudnia 1985 roku. W roku 2008 jego grób na cmentarzu parafialnym w Dzierżoniowie przeznaczony był do likwidacji. Od roku 2011 GRH 58 pp jest formalnym opiekunem grobu podpułkownika.

Na nagrobku ppłk. Tewzadze znajduje się inskrypcja, będąca cytatem z jego testamentu:

"Jako Gruzin chciałbym być pochowany w Gruzji, ale jestem szczęśliwy, że będę pochowany na ziemi dzielnego i szlachetnego Narodu Polskiego."

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Modernizacja nagrobka podpułkownika Waleriana Tewzadze - opinie i komentarze

kapitankapitan
0
Przeżycie niezapomniane.... (2017-03-26 13:14)

skomentuj ten artykuł