Misterium Męki Pańskiej

/ 4 komentarzy

18 marca w kościele O.O. Pasjonistów w Przasnyszu odbyło się Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Amatorskiej Grupy Aktorów działającej przy Miejskim Domu Kultury w Makowie. Zamieszczamy fragmenty spektaklu. Dziękujemy Kolegom z Makowa i licznie zgromadzonej publiczności. Życzymy Wesołych Świąt! 


 

3.9
Oceń (14 głosów)

 

 

Misterium Męki Pańskiej - opinie i komentarze

lubczyklubczyk
0
Nikt nie kwestionuje zaangażowania aktorów i przesłania. Widziałem Ich w tamtym roku w Makowie Mazowieckim. Spektakl pełen ekspresji i przesłania. Brawo dla PSHO za pomoc (załatwienie pieniędzy) żeby mogli ten przejmujący spektakl obejrzeć inni. TYLKO CO MA TO WSPÓLNEGO Z REKONSTRUKCJĄ SKORO OD UBRAŃ PO UZBROJENIE MAMY TEATRUM. Rok temu bardzo mi się podobało warto było jechać. Polecam wszystkim. (2013-03-30 00:00)
SnimkaSnimka
0
Od ponad 2000 lat Chrześcijaństwo nierozerwalnie splata się z dziejami i historią jaką tworzyli nasi przodkowie. Lubczyk o jakich pieniądzach piszesz artyści amatorzy wystąpili bezpłatnie, a te pytanie dotyczące rekonstrukcji to komu tak konkretnie zadajesz chyba, że nie jest to pytanie bo na końcu nie ma znaku (?)? Od początku wiadomo było, że występ ma charakter przedstawienia, a Ty się pewnie prawdziwych rzymian spodziewałeś. Między aktorem amatorem a rekonstruktorem jest czasami wyraźna różnica choć łączy ich ta sama pasja i zapał do tego co robią. Pełen kościół i subtelny nastrój odbiorców świadczy o wysokim poziomie tego Misterium wielki szacunek dla aktorów podziękowania za występ. (2013-03-30 00:00)
piotru44piotru44
0

Tak, jak w pierwszym komentarzu.

Co Misterium Męki Pańskiej ma wspólnego z:

a) rekonstrukją historyczną

b) z portalem dobroni.pl??

Nikt się nie spodziewa na takim teatrum prawdziwych Rzymian, ale znana jest w środowiskach (i na tym portalu) obsesja (jak najbardziej wskazana i zdrowa) na punkcie prawdy historycznej i wierności w odtwarzaniu ubiorów, mundurów (tu chyba zbroi) czy broni i wszelkiego ekwipunku. Większość tego typu przedstawień z prawdą historyczną ma dosyć luxny związek, bo przecież nie o detale historyczne tutaj chodzi. Na tej zasadzie można by umieszczać na portalu relacje nie tylko z Męki Pańskiej, ale i wszelkich przedstawień związanych z Nowym Testamentem. Niebawem będziemy mieli relacje z przedstawień szopki Bożego Narodzenia. Nie to miejsce! Z całym szacunkiem dla aktorów i uczuć religijnych - nie zaśmiecajmy portalu!

(2013-04-02 00:00)
wmbrzezinskiwmbrzezinski
0
Witam!Pozwolę sobie nie zgodzić się z moim przedmówcą(;)). Mieliśmy podobny dylemat przed umieszczeniem tej relacji na portalu.Toczyła się dyskusja czy jest to właściwe miejsce?Uznaliśmy kolegialnie,że TAK.Naszym statutowym zadaniem jest popularyzowanie i przekazywanie historii w formie ożywionej.Odbiorcą jest widz,jeżeli wywołamy u niego refleksję po której sięgnie do literatury,to będzie to zamierzony sukces.Cieszymy się ,że nasze działania nie trafiają w próżnię i spotykają się z akceptacją mierzoną często setkami i tysiącami widzów.Forma zaś ,przekazu musi być dostosowana do odbiorcy.Jest to rekonstrukcja,inscenizacja a czasem cytując Was teatrum.Osobiście boję się z pokory używać słowa rekonstrukcja,bo uważam,że zawsze przedstawiając nawet czasem wiernie epizody historyczne dokonujemy uproszczeń .Przedstawiamy je często w łatwych do odbioru schematach,czyli "manipulujemy" tematem.Robimy to dla widza ,dla potrzeb widowiska.Prawda historyczna nigdy nie jest taka prosta i oczywista.Tu musimy więc osiągać często kompromis między faktami historycznymi, realiami a możliwościami ich przedstawienia.Dotyczy to często i umundurowania,prawie zawsze w obserwowany inscenizacjach-rekonstrukcjach dopatrzeć się można odstępstw.Obsesyjny ortodoksyzm w tym temacie jest oczywiście potrzebny.To jak sumienie,które czasem gryzie jak chcemy "zgrzeszyć". Umieszczając na portalu naszą informację,chcieliśmy pokazać,że nie samą rekonstrukcją człowiek żyje i różne są formy aktywności.Czas przedświąteczny jak najbardziej właściwy do takich refleksji.Pozdrawiam. (2013-04-03 00:00)

skomentuj ten artykuł