Miejsca pamięci - Pomiechowo

/ 1 komentarzy / 36 zdjęć


Cmentarz parafialny w Pomiechowie położony jest w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, przy ulicy Kościelnej, Rybackiej i Plażowej.

Znajdują się tu mogiły żołnierzy Wojny 1920, Kampanii Wrześniowej 1939 żołnierzy AK, ofiar terroru niemieckiego 1941-1944, żołnierzy WP i działaczy PPS. Są tu też indywidualne groby.

Kwatera żołnierzy poległych we wrześniu 1939r., żołnierzy AK oraz ofiar terroru niemieckiego w 1941 – 1944r. znajduje się w pobliżu głównej bramy wejściowej. Spoczywają w niej również działacze PPS. Składa się ona z trzech mogił zbiorowych. Obramowane są murkami betonowo – kamiennymi i obsadzone niewysokimi kępami bukszpanu. Płyty nagrobne wsparte są na obramowaniach a na nich wypisane nazwiska poległych lub płytami z wizerunkiem orła albo Krzyżem Grunwaldu. Tu należy pamiętać, iż kwatery powstały w czasach innego ustroju zatem i wygląd był inny. Ja przyjeżdżałem tu z rodzicami na grób mojej babci i zawsze zapalaliśmy lampkę żołnierzom. W mojej pamięci pozostały krzyże (chyba brzozowe) a na nich hełmy (oczywiście LWP by zatrzeć prawdę historyczną).

Drugą mogiłą (niestety nie ma jej w mej dziecinnej pamięci - czyżby i moi rodzice o niej nie wiedzieli?) jest kwatera żołnierzy poległych 14 – 15 sierpnia 1920r. w bitwie nad Wkrą.

Tu też grób zbiorowy otoczony jest murkiem kamiennym, obsadzony niskimi kępami bukszpanu i wysypany żwirem. Pomnik to głaz z inskrypcją, krzyżem walecznych i postaciami ukrzyżowanego Jezusa. Niestety nie jest znane, ilu żołnierzy jest tu pogrzebanych.

W mogile indywidualnej spoczywa płk Kazimierz Majewski. Służył w armii Księstwa Warszawskiego w 15 pp, w armii Królestwa Polskiego w 4 pp liniowej. W Nocy Listopadowej dowodził 5 kompanią fizylierską. Zmarł w Modlinie 13 września 1831r. wskutek ran odniesionych w drugim dniu szturmu na Warszawę.

Drugim grobem indywidualnym jest mogiła w której spoczywa Józef Szajer, lecz nic nie udało mi się znaleźć na jego temat.

Zdjęcia pochodzą z lat 2013r. i z 2015r. więc momentami pokazują te same miejsca lecz w innym czasie

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

Miejsca pamięci - Pomiechowo - opinie i komentarze

formoza58formoza58
0
Płk. Kazimierz Majewski... Jedna z czwartackich " Ikon" ;-) Dzięki Wojtek za to info, nie wiedziałem, ze tam spoczywa. (2019-04-03 13:02)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu