Miejsca pamięci – Wysokie Mazowieckie mogiła żołnierzy 1920r.

/ 10 zdjęć


Wysokie Mazowieckie, miasto w województwie podlaskim. Również i tutaj znajdują się tu miejsca pamięci.
Jedno z nich zlokalizowane jest na cmentarzu parafialnym przy ulicy Zambrowskiej. Jest to zbiorowa mogiła żołnierzy poległych w sierpniu 1920r. Niewiele wiadomości znalazłem na temat tego miejsca, więc przyglądając się pomnikowi tam ustawionemu będę opierał się na przypuszczeniach i domysłach, (co w tekście zaznaczę).
Mogiła w kształcie prostokąta obwiedziona jest niewysokim obramowaniem. W środkowej części ustawiony został pomnik i ta część mogiły przykryta została betonową płytą, na której widnieje krzyż Virtuti Militari. Po bokach rosną krzewy przysłaniając pozostałą część mogiły. Pomnik ma kształt obelisku zwieńczonego krzyżem. W połowie jego wysokości umieszczono wizerunek czapki rogatywki i skrzyżowanych szabel kawaleryjskich wplecionych w liście laurowe. Poniżej znajduje się orzeł w koronie z rozpostartymi skrzydłami. U podstawy obelisku przymocowane są tablice z inskrypcjami.
Na głównej tablicy widnieją słowa: „GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA BOCHATEROM POLEGŁYM W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY W LATACH 1918-1920”.
Druga tablica: „ŻOŁNIERZOM POLEGŁYM W OBRONIE MIASTA WYSOKIE MAZOWIECKIE W WOJNIE OBRONNEJ 1939r.”.
Na trzeciej: „W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM ZWZ ARMII KRAJOWEJ KTÓRZY ODDALI ŻYCIE ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY W WALCE Z OKUPANTEM SOWIECKIM I NIEMIEKIM W LATACH 1939-1953”.
Obok obelisku ustawiona jest tablica, na której widnieją nazwiska żołnierzy poległych w sierpniu 1920r. w wojnie Polsko-Bolszewickiej:
„ŻOŁNIERZE WOJSKA POLSKIEGO KTÓRZY POLEGLI W WOJNIE POLSKO-BPLSZEWICKIEJ W SIERPNIU 1920r.

ANTONI SIDOR st. szer. 41 pp
WŁADYSŁAW WARTKOWSKI 30 pp
WŁADYSŁAW WORKOWSKI szer. 30 pp
WILHELM WORNAT szer. 30 pp
ZENON ŻUK plut. 41 pp
TOMASZ BEREZA szer. 24 pp
WINCENTY CIUNELIS ppor. 28 pp

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI”

Przyglądając się mogile przypuszczam, iż pomnik ustawiono na ku czci żołnierzy nieznanych. Świadczy o tym główna tablica intencyjna. Została zapewne zawieszona po którymś z remontów a użyta czcionka jest identyczna, jaka widnieje na tablicy umieszczonej po lewej stronie pomnika. Identyczne są też mocujące śruby. Natomiast tablica, która znajduje się po prawej ma inny krój czcionki jak i inne śruby ja przytwierdzające. Można przypuszczać, iż została umieszczona w innym, późniejszym okresie czasu lub też uległa „uszkodzeniu” i wykonał ją ktoś inny niż poprzednie. Również
płyta z nazwiskami pogrzebanych pochodzi z niedawnych czasów i aby nie zakłócać symetrii pomnika z drugiej strony obelisku ustawiono podobną lecz nie zapisaną. Domyślam się, iż mogiła powstała jako miejsce spoczynku nieznanych żołnierzy i dopiero późniejsze działania doprowadziły do uwidocznienia nazwisk pogrzebanych. Jednocześnie stała się miejscem, w którym oddano hołd wszystkim żołnierzom walczącym o wolność ojczyzny, o wolność Polski.

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

Lokalizacja

 

Miejsca pamięci – Wysokie Mazowieckie mogiła żołnierzy 1920r. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu