Miejsca pamięci - Woroniec pomnik poległych lotników.

/ 9 zdjęć


Ciekawym a zarazem nietypowym pomnikiem oddającym hołd poległym lotnikom jest wizerunek bombowca B-17.
Znajduje się on w pobliżu miejscowości Woroniec w woj. lubelskim przy drodze nr: 2 (skrzyżowanie z drogą w kierunku Tolusina). W pobliżu tego miejsca w czerwcu 1944 r. rozbiła się Latająca Forteca zestrzelona przez Niemców.

Pomnik, to naturalnej wielkości obrys samolotu odwzorowany na ziemi, gdzie statecznik pionowy stał się elementem umożliwiającym umieszczenie napisów. Załoga strąconego bombowca uniknęła śmierci, ratując się skokiem ze spadochronem a pomnik jest hołdem złożonym 41 802 lotnikom amerykańskim, którzy oddali życie niosąc wolność krajom na kontynencie europejskim. Został odsłonięty 9 lipca 2000 r.

Amerykański B-17G został zestrzelony przez Niemców 21 czerwca 1944 r. Należał do 452 Grupy Bombowej 8 Armii Powietrznej USA. Samolot wystartował z lotniska w Anglii i po bombardowaniu obiektów na terenie Niemiec, kierował się na Ukrainę, do Połtawy. Nad Południowym Podlasiem maszyna została dostrzeżona przez myśliwca Luftwaffe, który startował z lotniska pod pobliskim Międzyrzecem Podlaskim. Cała załoga zdołała opuścić pokład postrzelanej maszyny i szczęśliwie wylądowała na ziemi. Siedmiu lotników uniknęło niewoli. Zostali odnalezieni przez Oddział Partyzancki 'Zenona' 34 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Trzej pozostali wpadli w ręce Niemców i do końca wojny przebywali w niewoli. Uratowani lotnicy przez kilka tygodni walczyli z Niemcami w szeregach partyzanckich. Pod koniec lipca zostali przekazani wkraczającym oddziałom Armii Czerwonej i przy ich pomocy wrócili do bazy w Anglii. Po wojnie wielokrotnie dawali wyraz swojej wdzięczności wobec towarzyszy broni z oddziału 'Zenona'. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 9 lipca 2000 r.

Do niewoli niemieckiej dostali się:
T/Sgt. Jack P. White - radiooperator
S/Sgt. William Cabaniss - strzelec dolny
S/Sgt. Arnold G. Shumate - strzelec ogonowy

Uratowani, którzy walczyli w oddziale partyzanckim:
1st/Lt. Louis R. Hernandez - pierwszy pilot
2nd/Lt. Thomas J. Madden - drugi pilot
2nd/Lt. Alfred R. Lea - nawigator
2nd/Lt. Joseph Baker - bombardier
T/Sgt. Anthony Hutchinson - mechanik
S/Sgt. Herschell Wise - strzelec boczny
S/Sgt. Robert Gilbert - strzelec boczny

 


 

4.9
Oceń (15 głosów)

 

Lokalizacja

 

Miejsca pamięci - Woroniec pomnik poległych lotników. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu