Miejsca pamięci - Strachów kapliczka 1920r.

/ 1 komentarzy / 5 zdjęć


Będąc na cmentarzu w Kamieńczyku, aby odwiedzić groby żołnierzy Września 1939r. chciałem odnaleźć mogiłę powstańców Styczniowych 1863r., która znajduje się gdzieś opodal (odnalazłem ją podczas następnego wypadu w ten rejon). Postanowiłem zapytać o nią pana, który był akurat jedyną osobą oprócz mnie w tedy na cmentarzu. Nie wiedział o mogile powstańców, lecz po chwili namysłu stwierdził, iż kilkanaście kilometrów stąd we wsi Strachów jest pomnik z wojny 1920r. No oczywiście nie mogłem pozostawić tej wiadomości bez sprawdzenia.

Pomnik okazał się kapliczką. Znajduje się na skraju wsi Strachów.
Historię kapliczki wspomina wnuk Jana Rudnickiego – Jan Woliński, Powstaniec Warszawski, Żołnierz AK.
Kapliczka ustawiona została na gruncie Letniska Nadliwie, do którego w tedy należał, z inicjatywy jego założycieli. Wykonano ją w fabryce Nadliwiaka Jana Rudnickiego. Letnisko Nadliwie powstało 1904r. założone przez 16 obywateli Warszawy. Stworzyli kolonię willi na wspólnym terenie.
W lipcu 1920 roku mieszkańcy opuścili Nadliwie, uciekając przed nawałą bolszewicką. Po zwycięstwie powrócili i w dowód wdzięczności na terenach wspólnych letniska postawili kapliczkę z napisem: „Cud nad Wisłą” i „Na pamiątkę odparcia bolszewików pod Radzyminem 15 sierpnia 1920 r.”
II Wojnę Światową przetrwała w stanie praktycznie nienaruszonym. Okoliczni mieszkańcy zżyli się z nią. Dopiero niebezpieczną była władza ludowa. Mieszkańcy zasłaniali „niebezpieczne” słowa: „na pamiątkę odparcia bolszewików” liśćmi bluszczu.
Pierwszą renowację obrazka Matki Bożej namalowanej przez Marię Gerson-Dąbrowską wykonała malarka i miłośniczka Nadliwia – Maria Sołtyk.
W roku 2004r. w jubileusz 100-lecia Letniska z inicjatywy radnych: Romualda Kalinowskiego i Marka Sawera kapliczka została starannie odrestaurowana. Wsparcia udzielili: starosta Konrad Rytel, radna Elżbieta Mikulska i proboszcz Gerard Jarecki, a prace konserwatorskie wykonali Państwo Antoniakowie.

W sierpniu odprawiana jest tu Msza Święta nie tylko w intencji dziękczynnej za zwycięstwo nad bolszewikami, lecz również za mieszkańców tej nadliwieckiej ziemi, którzy zginęli w Powstaniu Styczniowym, żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i września 1939, partyzantów Armii Krajowej, więźniów obozów hitlerowskich, zesłańców syberyjskich, ofiar skrytobójczych mordów NKWD i UB.

 


 

5
Oceń (12 głosów)

 

Lokalizacja

 

Miejsca pamięci - Strachów kapliczka 1920r. - opinie i komentarze

kozi800kozi800
0
Dobry artykuł 5/5 (2012-09-30 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu