Miejsca pamięci - Stara Ruś cmentarz z I wś.

/ 4 komentarzy / 32 zdjęć


W wakacyjnych podróżach miałem okazję przystanąć przy kilku miejscach pamięci. Jednym z nich jest cmentarz wojenny z I wś we wsi Stara Ruś. Cmentarz ten był już opisywany na naszym portalu przez „Miłośnicy Wielkiej Wojny 1914-18” w grudniu 2011r. Mój wpis jest uzupełnieniem a jednocześnie relacją aktualnego stanu cmentarza. Czy coś się zmieniło? Praktycznie nic, choć może krzyż „wspomagany” drewnianym słupem bardziej się pochylił. Czy to dobrze czy źle? Źle, bo nic pozytywnego ten cmentarz nie spotkało. Dobrze, bo krzyże jeszcze stoją. Wygląd ich jest mało spotykany. Takich wieloramiennych krzyży jest mało a te są swoistą perełką ze względu na inskrypcje na nich umieszczone. Cmentarz znajduje się przy drodze nr.678 przy skrzyżowaniu z drogą w kierunku wsi Jabłonka Kościelna. Powierzchnia w kształcie trójkąta ogrodzona metalowym płotkiem. Widoczne są pozostałości pierwotnego kamiennego ogrodzenia. Przy wejściu widoczne inskrypcje. W lewym rogu kapliczka i metalowy krzyż na betonowym cokole z napisem: „W.A.I 1896'. Teren zaniedbany, zarośnięty. Znajdują się tam dwa wieloramienne krzyże z inskrypcjami (jeszcze czytelnymi, lecz upadku na ziemię zapewne nie przetrzymają) oraz z prawej strony niewielki krzyż, lecz nie wiem, z jakiego okresu i kto został tam pochowany. Miałem okazję przeczytać opis, iż teren uporządkowany i znajdują się tam cztery drewniane krzyże. Nie wiem, kiedy powstał, ale to musiało być dawno temu. Pochowanych jest tam 331 żołnierzy niemieckich. Wpisany do Rejestru Zabytków nr. 244 z 20.02.1987r.

 


 

5
Oceń (7 głosów)

 

Lokalizacja

 

Miejsca pamięci - Stara Ruś cmentarz z I wś. - opinie i komentarze

PlutonowyKOPPlutonowyKOP
0
Witam ! Ruś Stara, tam w okolicy jest o ile dobrze pamiętam ok. 10 cmentarzy z I w. św. Ten akurat zwiazany jest z ciężkim bojem spotkaniowym, który miał miejsce na wgórzach na północny - wschód od wsi w kierunku na wieś Sokoły -Jaźwiny. Jak Ciebie intersuje postaram się zidentyfikowac jednostki, które brały udział w walkach. Tak z pamięci nie jestem w stanie zacytować. Mam w domu chyba kilka zdjęć z przed dobrych kilku lat, gdzie są jeszcze czytelne nazwiska i jednostki. O ile dobrze pamiętam po stronie niemieckiej zginał w walce jakiś książe z rodu panującego, w którymś z państewek niemieckich. Został po walkach ekshumowany i przeniesiony do rodzinnych stron. Jak dobrze poszukam w swich zbiorach znajdę również szkic z samych walk. Niemcy posuwali się wzdłuż szosy Wysokie - Sokoły. Kiedy wyszli z lasu Mazury, zostali ostrzelani z broni maszynowej i artylerii przez Rosjan okopanych na wzgórzach przed wsią (sama wieś znajduje sie w dolinie). Próba przełamania z marszu pozycji rosyjskich spaliła na panewce. Niemcy zostali odrzuceni na pozycje wyjściowe. Dopiero po przegrupowaniu się i uzyskaniu wsparcia artylerii i kolejnych podddziałów wyparli Rosjan z ich pozycji. Zastosowali obejsćie z prawej flanki. Kolejne cmetarze znajdują się we Wróblach, Mazurach i Broku. W tych ostatnich wsiach już nie istnieją. Kolejny zdewastowany (żwirownia) jest w Bruszewie - Borkowiznie pod Sokołami, w Bujnach, Raciborach, Jabłoni. Długo by wymieniać. (2013-08-06 00:00)
dabwoj1dabwoj1
0
Dzięki Maćku za uzupełnienie. Teraz inaczej widzę ten cmentarz gdy mam więcej informacji o wydarzeniach w tej okolicy. A może pokusiłbyś się o chociaż krótki wpis i zamieszczenie dawnych zdjęć oraz szkicu. (2013-08-06 00:00)
PlutonowyKOPPlutonowyKOP
0
Jak w końcu pójdę na urlop, postaram się znaleźć chwilę na przewietrzenie swoich zbiorów i umieszczenie wiecej szczegółowych informacji. (2013-08-07 00:00)
radoslaw-bielucradoslaw-bieluc
0
Witam!!! Ostatnio przeczytałem "monografie" gminy Nowe Piekuty.W wykazie wsi podane są cmentarze jako ciekawostka. Nie wszystkie ale od czego są znajomi. Więc wg. moich informacji : Jabłoń Kościelna(2 cm.), Jabłoń Śliwowo(1 cm.),Jabłoń Spały(1 cm.),Krasowo Wielkie(1 cm.),Łopienie Ruś(1 cm.)...no i jak na razie to wszystko... (2013-08-10 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu