Miejsca pamięci - Pomnik Powstańców Listopadowych na cmentarzu w Łomży

/ 1 komentarzy / 8 zdjęć


Cmentarz przy ulicy Kopernika w Łomży znajduje się tu pomnik ku pamięci mieszkańców tego miasta, którzy zginęli w czasie Powstania Listopadowego. Został odsłonięty w 1931r. w setną rocznicę śmierci powstańców. Na umieszczonej na nim tablicy widnieje napis: "1831r.-1931r. Bojownikom Nieznanym Straconym przez najeźdźców-Rosjan w 1831 r. Za Walkę o Wolność Ojczyzny Wdzięczni Rodacy W setną rocznicę ich bohaterskiego zgonu tą skromną tablicą ich pamięć uczcili prosząc o Zdrowaś Maria".
Pomnik ma kształt piramidy zwieńczonej krzyżem ustawionej na zbiorowej mogile. Niestety nigdzie nie znalazłem informacji o liczbie pogrzebanych tam powstańców jak też okoliczności ich stracenia.

Po wybuchu Powstania Listopadowego z Łomży do Warszawy kilku rzemieślników i czeladników mogących pracować przy produkcji i naprawie broni.
Z Łomży 8 i 9 stycznia 1831r. wyjechały dwa transporty wojskowe 120 i 95 osób skierowane do Pułtuska.
W Powstaniu Listopadowym wzięło udział około trzech tysięcy żołnierzy wywodzących się z ziemi łomżyńskiej. Brali oni udział w wielu bitwach również pod Śniadowem i Ostrołeką.

Na zdjęciach wygląd pomnika z lata zeszłego roku oraz wygląd z lat wcześniejszych.
Jako ciekawostka obok wyremontowany inny wiekowy pomnik.

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

Lokalizacja

 

Miejsca pamięci - Pomnik Powstańców Listopadowych na cmentarzu w Łomży - opinie i komentarze

blue savageblue savage
0
Rewelacyjny ten pomnik. Przypomina obelisk. Ostatnio czytam nieco o Powstaniu Listopadowym, ale teraz zacznę chyba więcej :) (2014-12-17 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu