Miejsca pamięci - pomnik żołnierzy 34 P.P. w Białej Podlaskiej

/ 2 komentarzy / 5 zdjęć


Będąc w Białej Podlaskiej natrafiłem na pomnik poświęcony poległym żołnierzom 34 Pułku Piechoty. Pomnik w kształcie obelisku posadowiony na podwyższeniu z płyt betonowych tworzących schody. Sam pomnik składa się z trzech prostopadłościanów, na których umieszczony jest orzeł, krzyż Virtuti Militari Oraz tablica z inskrypcją
„POLEGŁYM NA POLU CHWAŁY ŻOŁNIERZOM 34 P.P. 1918-1920”.

34 Pułk Piechoty powstał 7 grudnia 1918r. z 2 Pułku Piechoty PSZ, członków POW i ochotników z Podlasia. Początkową nazwę 4 Pułk Piechoty zmieniono na 34 Pułk Piechoty. Dowódcą został mjr. Aleksander Łuczyński. W okresie od 7 do 14 stycznia 1919r. pułk zostaje przetransportowany do Białej Podlaskiej. Z końcem stycznia 1919r. pułk zostaje wcielony do poleskiej grupy operacyjnej. Gdy na początku lutego Niemcy chcieli przekazać twierdzę Brześć Ukraińcom, dowódca grupy gen. Listowski przeprowadził natarcie na Brześć, które jednak nie powiodło się. 9 lutego po udanych pertraktacjach, Niemcy przekazali Brześć oraz Terespol polskiemu dowódcy. Pierwszym starciem wojsk polskich i sowieckich był bój pod Antopolem. 1 lipca wojska sowieckie podjęły ofensywę w celu zajęcia Mińska. Od 3 do10 lipca 1919r. działania całości sił 34 pułku piechoty przynoszą sukces i wkroczenie do Łunińca. Gdy 4 lipca 1920r. ruszyła (druga) ofensywa Armii Czerwonej armie Michaiła Tuchaczewskiego załamały cały front polski. 34 Pułk wrócił do swych stanowisk obronnych nad Ptyczę. 9 czerwca następuje dalszy odwrót. 16 lipca pułk odchodzi z odwodu Naczelnego Wodza w okolice Grodna gdzie 20 lipca walczy z 3 Korpusem Kawalerii Gaj Chana, który prawie przez tydzień został związany walką. Wycofując się drogą Kuźnica – Sokółka zmuszony jest przebić się przez szyki bolszewickiej 15 Dywizji Kawalerii. Po przekroczeniu Narwi w okolicach Tykocina 27 lipca organizuje tam obronę. Jednak 31 lipca następuje dalszy ciąg odwrotu. 2 sierpnia w rejonie Mężenia zadaje wrogowi dotkliwe straty jednak pod Jabłonką 34 Pułk został rozbity. Utracono blisko 3/4 stanu osobowego oraz tabory. Po reorganizacji w Pabianicach we wrześniu 1920r. wraca do dywizji do Białej Podlaskiej.

 


 

5
Oceń (6 głosów)

 

Lokalizacja

 

Miejsca pamięci - pomnik żołnierzy 34 P.P. w Białej Podlaskiej - opinie i komentarze

PlutonowyKOPPlutonowyKOP
0
Witam! Jak zwykle ciekawe wiadomości. Tego obelsku również nie znam, a wyglada na to, że stoi już jakiś czas. Sam szlak bojowy 34 pp przebiega przez nasze tereny. Szkoda, że tak mało wiadomo jest współczensym na temat walk 20 roku. Właśnie koło Mężenina szukałem ostanio mogił/cmentarzy oznaczonych na mapie ich nie znalazłem. Może pochodziły właśnie z tego okresu. A ta Jabłonka, to pewnie chodzi o Jabłonkę Kościelną między Wyskoim, a Zambrowem. A pro po, dostałeś ode mnie ostatniego maila? Pozdrawiam Maciek (2013-06-20 00:00)
dabwoj1dabwoj1
0
Niewiele znalazłem tak z "marszu" o szlaku bojowym 34 pp. Skąpość czasu czasem jest niemałą przeszkodą. Maila dostałem i już zabieram się za odpowiedź. (2013-06-20 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu