Miejsca pamięci - Kamieńczyk mogiła Powstańców Styczniowych.

/ 5 komentarzy / 5 zdjęć


Odwiedzając Kamieńczyk wiedziałem, iż oprócz kwatery wojskowej na cmentarzu parafialnym znajduje się gdzieś w pobliżu mogiła zbiorowa powstańców 1863 r. Za pierwszym razem (po odwiedzeniu mogił wrześniowych) jak to najczęściej bywa nie odnalazłem jej. Za drugim po lepszych przygotowaniach udało się.

Mogiła Powstańców Styczniowych położna jest w pobliżu cmentarza parafialnego. Otoczona betonowym nie wysokim murkiem. Do środka można wejść przez drewnianą furtkę. Pomnik w kształcie obelisku zbudowanego z trzech prostopadłościanów o zróżnicowanej wielkości zwieńczonych metalowym krzyżem. Na środkowym umieszczona jest tablica z inskrypcją. Pogrzebanych jest tutaj 14 powstańców z oddziału Józefa Matlińskiego ps. „Janko Sokół”.

W dniu 12 marca 1863r. gen. mjr Mikołaj Toll ścigający powstańców zdołał zaskoczyć we wsi Fidest dwustuosobowy oddział Józefa Matlińskiego. Mimo zaskoczenia i braku przygotowania do boju powstańcy zwarli szyki i odparli atak. Następnie wycofali się w kierunku wsi Zabrodzie i Gaj. Następnego dnia 14. poległych zabrali mieszkańcy Kamieńczyka i pogrzebali we wspólnej mogile. Olsztyńska Strona Rowerowa podaje jedno nazwisko pochowanego tam powstańca: Edward Rossmann. Ja odnalazłem wiadomość, iż jeden z synów właściciela dóbr Olszanka Stanisława Kargowskiego poległ w 1863r. pod Fidestem. Można przypuszczać, że też spoczywa w tej mogile.

W Gazecie Warszawskiej z 17 marca 1863r. możemy przeczytać komunikat rosyjskiego dowództwa informujący po swojemu (przedstawiając korzystniejszą siebie wersję) o walkach z powstańcami:
„Jenerał Major Hr. Toll, złożył raport, który obejmuje następujące wiadomości o rozbiciu bandy w okolicach drogi żelaznej Petersbursko – Warszawskiej. Będąc zawiadomiony z rana 28 lutego (12 Marca), ze banda składająca się przeszło z 500 ludzi przechodziła przez wieś Kukawki ku drodze żelaznej i że buntownicy zrządzili szkody tak na linii tejże drogi, jak również na linji telegraficznej, Jenerał Hr. Toll niezwłocznie udał się w tym kierunku z 2ma kompanjami i 30tu kozakami. Doścignięci i zaatakowani przez wojsko we wsi Fidest, buntownicy rzucili się w las, ale ścigani w tej ucieczce przez wojsko, ponieśli znaczne straty: Liczba zabitych i rannych w lesie nie mogła być sprawdzona, na drodze zabrano 20tu zabitych, 14 ujęto; wszystkie bagaże z zapasem prochu i broni, jako też konie w liczbie około 30 dostały się w ręce wojska. Pomiędzy żołnierzami jest 4ech ranionych.”

 


 

5
Oceń (10 głosów)

 

Lokalizacja

 

Miejsca pamięci - Kamieńczyk mogiła Powstańców Styczniowych. - opinie i komentarze

FaZaFaZa
0
Widać, że ludzie pamiętają o swoich przodkach. Świeże kwiaty na mogile to pokazują. Pomnik z ogrodzeniem murowanym i kostka przed wejściem. Dbają ludziska bądź samorząd. "5" Wojtek za kolejny kawałeczek historii Powstańców Styczniowych 1863. W tym roku obchodzimy 150 rocznicę PS i widać jakby ten wielki zryw niepodległościowy został przypomniany. Było wiele inscenizacji i obchodów, były wystawy w muzeach, prelekcje w szkołach i otwarcia pomników. Ale pamiętać należy o tym ostatnim kawałku historii PS, tym najsmutniejszym, o miejscach wiecznego spoczynku Powstańców Styczniowych. Pozdrawiam! (2013-12-12 00:00)
dabwoj1dabwoj1
0
Mariusz mas rację iż PS zostało przypomniane i w 150 rocznicę uczczone przekazując młodemu pokoleniu wiedzę o nim. Przykładem może być powiat wyszkowski gdzie 22 stycznia 2013r. starosta wyszkowski Bogdan Pągowski zorganizował podróż miejscami mogił, potyczek i bitw P S składającym się z 10 historycznych przystanków. Z ponad 30 miejsc wybrano najbardziej wyjątkowe. Hołd oddano w Wyszkowie, Kamieńczyku, Gaju, Suwinie, Ochudnie, Porządziu, Przetyczy, Łączce, Porębie i Brańszczyku. (2013-12-12 00:00)
blue savageblue savage
0
Fajnie, że załączyłeś rosyjski komunikat o tej potyczce. Jak zawsze jest pisany patetycznym (często ironicznym) językiem i przesadzony - "banda 500 osób", w rzeczywistości powstańców było ok. 200. Ciekawe jakie były prawdziwe straty Rosjan, bo zawsze były zaniżane, a liczba zabitych tuszowana :) (2013-12-13 00:00)
sparrowsparrow
0
Wojtku ja też dorzucam "piątkę +" i wielkie dzięki za kolejne przypomnienie miejsca walk niepodległościowych. Zaznaczam te miejsca i miejscowości na mapie,którą mam zawsze w samochodzie, bo czasem jest się przypadkowo przejazdem i można te miejsca zobaczyć. Pozdrawiam. (2013-12-15 00:00)
dabwoj1dabwoj1
0
Darku cieszy mnie, że moje "myszkowanie" w ternie służy też i innym. Daje to wielką satysfakcję z tego i mobilizuje do dalszych działań. "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium." (2013-12-17 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu