Miedźno Lemańsk-Kolejna kwatera żołnierzy Wołynskiej Brygady Kawalerii

/ 5 komentarzy / 3 zdjęćSzukając materiałów o kwaterze żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii, poległych 1.IX.39 w bitwie pod Mokrą natrafiłem przypadkiem na samotną mogiłę przy drodze leśnej Rywaczki-Lemańsk, 300 metrów przed osadą leśną Lemańsk. Spoczywa w niej pięciu żołnierzy, prawdopodobnie zmarłych z ran, podczas odwrotu Wołynskiej BK po bitwie w nocy 1/2.IX.39r.
Po bitwie, ludność okoliczna z Lemańska i Kocina Starego pogrzebała czterech żołnierzy w Lemańsku, natomiast Eryka Stokłosę (miejsce urodzenia:Żory) w lesie Zasmole. Na mogiłach postawiono brzozowe krzyże z kawaleryjskimi hełmami, otoczone drewnianym płotkiem.
Mogiły żołnierskie były przez ponury okres okupacji zawsze utrzymane w należytym porządku, a w święto wszystkich Swiętych i rocznicę bitwy zapalano znicze i składano wiązanki kwiatów. Miejscowa ludność tak bardzo przywiązała sie do grobów poległych żołnierzy, że gdy w 1945 przeprowadzono ekshumację połegłych z Wołyńskiej BK do mogiły zbiorowej w Miedźnie, mieszkańcy Lemańska nie zgodzili się na przeniesienie miejscowych.
W 1974 z inicjatywy wladz gminy Mykanów ufundowano nowy nagrobek, do którego przeniesiono z Zasmoli szczątki Eryka Stokłosy.
W 1996 roku wymieniono częściowo zniszczony przez czas nagrobek, na bardziej okazały. Umieszczono na nim dwa napisy:"Przechodniu powiedz Polsce,żeśmy polegli posłuszni jej sprawie", oraz: "Eryk Stokłosa oraz czterech Bezimiennych żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii poległych w obronie Ojczyzny przed hitlerowskim najeźdźcą w dniu 2 września 1939. Wdzięczni Rodacy. Rok Jubileuszowy 2000. Pokój Ich duszom". W tej formie mogiła przetrwała do dnia dzisiejszego.

Zawsze nurtowała mnie sprawa dotycząca strat Wołyńskiej BK w bitwie pod Mokrą. W opracowaniach powielana jest przez lata liczba ok. 500 poległych, rannych i zaginionych. Czyżby Tych sześdziesięciu ośmiu pochowanych w Miedżnie i Lemańsku to ostateczne straty "śmiertelne", nie licząc zmarłych z ran w szpitalach, lub pochowanych na szlaku odwrotu brygady?
Jest to kolejny temat do badań...

 


 

4.7
Oceń (7 głosów)

 

Lokalizacja

 

Miedźno Lemańsk-Kolejna kwatera żołnierzy Wołynskiej Brygady Kawalerii - opinie i komentarze

mauser98kmauser98k
0

Wzruszająca jest ta pamięc o poległych wśród okolicznych mieszkańców którzy nie pozwolili przenieść ich w inne miejsce a i władze samorządowe też dbają o mogiłę.Nie wszędzie tak jest.

(2011-01-17 00:00)
formoza58formoza58
0
To prawda.W tym miejscu są od zarania kompleksy leśne,pomoc w tym przypadku ze strony nadleśnictwa jest ogromna.Leśnicy byli,są i będą stałym opiekunami tego  miejsca.
(2011-01-18 00:00)
NadstmarNadstmar
0

Witam !

Szanowny Panie Krzysztofie pięknie Pan uczynił umieszczając artykuł o mogile Kawalerzystów WBK w Lemańsku . Jednakże chciałbym zwrócić Panu uwagę i prosić o sprostowanie błędów nazwy miejsca i miejscowości. Mianowicie :1. Las z którego przeniesiono szczątki kawalerzysty Eryka Stokłosy to las zawany Zasmole nie Zasole . 2. Ludność okoliczna z Lemańska i Kocina Starego nie Starego Kocimia. Teraz skąd to wiem i czemu zwracam uwagę . W Lemańsku spędzałem bardzo dużo czasu wolnego od lat dziećiństwa na leśniczówce Lemańsk u dziadka leśniczego obecnie śp. Włodzimierza Mielczarka (żolnierza Armii Krajowej). Stąd dobrze wiem ja , jak i pozostali obecni mieszkańcy Lemańska że Eryka Stokłose przeniesiono z Zasmola, błąd Zasole powielił Pan ze strony śląskiego urzędu gdzie wymienia się miejsca pamięci narodowej i też jest tam wpisane Zasole co jest błędem w odniesieniu do mogiły w Lemańsku skąd zauważam też zaczerpnął Pan zdjęcia mogiły. Miejsowość Kocin Stary proszę spojrzeć już tylko na mapę ,że nie jest Starym Kocimiem :). 

Pozdrawiam !

Marcin Nadstazik

 

(2011-05-25 00:00)
formoza58formoza58
0
Dziękuję pięknie za cenne uwagi,natychmiast się tym zajmę i wprowadzę korektę.Okazuję się,że można się "kopnąć" wykorzystując wiadomości zawarte w internecie.Na szczęście są ludzie,dzięki którym można skutecznie prostować takie nieścisłości.Przepraszam,dziękuję i pozdrawiam serdecznie (2011-06-01 00:00)
marcinwlmarcinwl
0
Na cmentarzu w Brzeźnicy Nowej jest mogiła 2 ułanów i 1 kaprala z 21 p.u. (2018-10-31 20:26)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu