Miedniewice-kurchan poległych podczas walk nad Rawką 1914-15 r.

/ 3 komentarzy

Położenie: Obiekt usytuowany jest po wschodniej stronie drogi wiodącej z Miedniewic do Popielarni, około 700 m na południe od Miedniewic.

historia Cmentarz założono na początku 1915 r. Miejsce wiecznego spoczynku odnaleźli tu polegli w walkach żołnierze rosyjscy oraz zmarli wywodzący się z miejscowej ludności. Po zakończeniu działań wojennych w 1915 r. władze niemieckie nadal wykorzystywały teren cmentarza do pochówków żołnierzy rosyjskich ekshumowanych z okolicznych, pomniejszych mogił. W połowie lat 90-tych XX wieku na szczycie wału stanął wysoki drewniany łaciński krzyż .

Opis: Cmentarz ma postać potężnego wału ziemnego, na którego szczycie wznosi się łaciński krzyż. Brak jest na nim jakichkolwiek tablic epitafijnych

Źródło: Wojewoda Jakub - 'Cmentarze z czasów pierwszej wojny światowej nad dolną Bzurą i Rawką 1914-15 r.', Praca magisterska , Łowicz 2005

 


 

4.3
Oceń (8 głosów)

 

Lokalizacja

 

Miedniewice-kurchan poległych podczas walk nad Rawką 1914-15 r. - opinie i komentarze

KrzyśkuKrzyśku
0
W uzupełnieniu artykułu dodam kilka informacji, jako że to rodzinne strony mego ojca. Na miejscu są/były kiedyś dwa kurchany, usytuowane jeden za drugim. Napewno był jeden z drewnianym krzyżem prawosławnym. Drugi kurchan początkowo był bez krzyża. Ten drugi kurchan, został niestety częściowo rozepchnięty spychaczem na początku lat 90-tych. Na własne oczy widziałem tego efekty, np. w postaci przekroju grobu z widocznym szczątkami. Ziemię wraz ze szczątkami rozepchnięto tuż obok. Jeszcze parę lat temu (w 2007 r.), kiedy tam byłem z drugiego kurchanu była jeszcze połowa (tj. to co widoczne na powierzchni ziemi), ale już obsypana ziemią, tak by nie było widać szczątków poległych. Dodam jeszcze, że miejscowi twierdzą (znam to z relacji dziadka), że pochowano w tym miejscu żołnierzy, którzy zostali zatruci gazem. Podobno na maszerującą kolumnę wystrzelono pociski artyleryjskie z gazem. (2013-02-11 00:00)
meteor2017meteor2017
0
Nadal są dwa kurhany, jednak ten drugi jest całkowicie zakrzaczony (zdaje się, że to te krzaki z prawej strony kadru). Drewniany krzyż prawosławny nadal tam stoi, tyle że aby go zobaczyć, trzeba się wbić w sam środek tarniny. (2014-12-11 00:00)
Agn102Agn102
0
Mam pytanie..... chciała bym uściślić informacje: który z tych kurhanów został kiedyś splantowany? Na widoku LIDAR widać, że zakrzaczony kurhan jest mniej więcej połową tego znajdującego się bliżej drogi... (2017-09-08 16:08)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu