Miecz

/ 5 komentarzy

Miecz - biała broń sieczna, dłuższa od sztyletu charakteryzująca się nieosłoniętą rękojeścią oraz prawie w każdym przypadku obosiecznością. W zależności od modelu miecz mógł być trzymany w jednej lub dwóch rękach. Istniały typy mieczy, których użytkownik mógł wybrać między chwytem jedno, a oburęcznym. Miecz to również nazwna nadawana niektórym rodzajom wchodnich broni siecznych, takich jak np. katana. Ortodoksyjni mediewiści uznają za miecz tylko obosieczną broń europejska.

Pierwszy miecz powstał zapewne na terenach tzw. Żyznego półksiężyca, lub Dalekiego Wchodu, był wykonany z brązu i charakteryzował się niezbyt ostrymi krawędziami, co sprawiało, że nadawał się bardziej do zadawania pchnięć i rąbania niźli cięcia. W trochę późniejszym okresie na terenie dzisiejszego Egiptu zaczęto wytwarzać tzw. 'Miecz sierpowy', który z racji zakrzywienia i lepszej jakości użytego w procesie wytwarzania metalu umożliwiał wojownikowi zadawanie przeciwnikowi ran ciętych.

Miecz zaczął wieść prym wśród uzbrojenia w późnej starożytności kiedy to jego krótką odmianę, wykonaną już z żelaza tzw. Gladius zaczęto używać w legionach rzymskich. Później, w średniowieczu miecz stanowił już podstawową broń rycerstwa, był dla uwcześnie żyjących ludzi tak ważny, że stał się symbolem całej epoki, mieczy używano, poza polem walki podczas wszystkich ważniejszych ceremonii tamtych czasów (pasowania, koronacje, hołdy lenne etc.)

Około XVI wieku miecze zostały niemal całkowicie wyparte z uzbrojenia regularnych armii, zastąpiły je lżejsze rodzaje jednosiecznych broni białych, takie jak szabla czy rapier. Stosunkowo długo zachowano w użyciu dwuręczne miecze piechoty, skutecznie sprawdzające się w walce z popularnymi w owym czasie oddziałami pikinierów. Wraz z nimi Miecz dwuręczny również zakończył swoją militarną karierę. Dziś mieczy nie używa już żadna armia świata.

 


 

3.7
Oceń (9 głosów)

 

 

Miecz - opinie i komentarze

TeodorTeodor
0
Trzeci artykuł i znowu błędy na błędach.... A - przeczytaj definicję słowa gladius w słowniku łacińsko - polskim. Powielanie stereotypowego podejścia to błąd.... B - "wykonaną już z żelaza" - ze STALI, której żelazo jest głównym składnikiem. To tylko dwa na 5 błędów. (2012-11-26 00:00)
KretsonKretson
0
Gladius to łacińskie słowo określające miecz o prostej głowni, najczęściej tym słowem określna właśnie któtki miecz żołnierzy rzymskich, początkowo był on wykonywany z żelaza, a potem z jego stopu, czyli stali. (2012-11-27 00:00)
shi-goshi-go
0
Panie Jakubie...z całym szacunkiem, jeżeli używa Pan w swoich artykułach opracowań innych autorów, to należało by to przedstawić [już nie wspomnę o prawach autorskich, ale o dobrym tonie]. W swoim artykule użył pan ryciny mieczy średniowiecznych wg opracowanej typologii R.E. Oakeshotta i właśnie tego brakuje...a tak na marginesie, to gratuluję samozaparcia w lakoniczności podejmowanych tematów. ...a tak na marginesie, miecz nie jest nazwą, to typ konstrukcji broni. (2012-11-28 00:00)
TeodorTeodor
0
A - nigdy nie wykonywano mieczy rzymskich z żelaza. Może jakieś źródło? B - Gladiusem można nazwać też np xiphos czy kopis, a się różnią. A słowo oznacza po prostu miecz (i penis). (2012-11-29 00:00)
terniterni
0
Wszystko zależy od języka. "Gladius" to po łacinie. Po włosku to "spada" lub "spadone". Miecz to nazwa tej broni w języku polskim. Po prostu. A co do sporu "żelazo" czy "stal" to nie ma sensu. To oczywiste że czystego chemicznie żalaza nie produkowano. Nawet obecnie jest trudne do uzyskania. W dawnych czasach żelazo było zanieczyszczone różnymi dodatkami, co nie czyniło takiego stopu stalą. Początek epoki stali to czasy Bessemera czyli XIX wiek. (2013-07-23 00:00)

skomentuj ten artykuł