Michniów -historia tragiczna

/ 15 zdjęć


Dokładnie w 70. rocznicę pacyfikacji Michniowa w tej niewielkiej wsi, leżącej koło Skarżyska odbyły się uroczystości patriotyczne, podczas których wspominano wszystkich mieszkańców wioski, wymordowanych przez niemieckie komando. Najmłodszy z zamordowanych dziewięciodniowy Stefan Dąbrowa był jednym z przeszło dwustu osób, których w bestialski sposób pozbawiono życia. Wieś zapłaciła tak straszliwą cenę za wspomaganie oddziału AK, którym dowodził słynny „Ponury”. Partyzanci pomścili wymordowanych zatrzymując pociąg pośpieszny Warszawa-Kraków, z którego pod wsią Łączna wyprowadzono i zastrzelono około stu osiemdziesięciu Niemców (wg źródeł partyzanckich). Na wagonach pociągu wyryto napisy „za Michniów”.
W 1943 roku nikt nawet nie przypuszczał, że zrównana z ziemią wieś może się jeszcze odrodzić. Niemcy zakazali jej odbudowywania i uprawy michniowskich pól. Dziś po upływie 70 lat w Michniowie stoi mauzoleum z wyrytymi na pamiątkowej płycie nazwiskami wszystkich ofiar. Dzisiejsi mieszkańcy co roku wspominają zamordowanych. Od kilku lat uroczystościom patriotycznym towarzyszą też inscenizacje historyczne.
Za zaszczyt poczytaliśmy zaproszenie naszej grupy do udziału w obchodach, zorganizowanych w okrągłą rocznicę pacyfikacji Michniowa. Dowódca naszej grupy, odgrywający rolę Ponurego, Dariusz Siudek, urodził się na Ziemi Świętokrzyskiej. Jego członkowie rodziny byli AK-owcami. Prywatny wątek na tle tragicznych, historycznych wydarzeń dodatkowo zmobilizował nas do jeszcze lepszego odegrania powierzonych ról. Ze zrozumiałych względów inscenizacja nie dotyczyła Tamtej pacyfikacji wsi. Odwoływała się ona do jednej z podobnych akcji niemieckich, która dzięki działalności ruchu oporu nie zakończyła się tak tragicznie dla mieszkańców.
Piotr Dymecki
GRH „STRZELCY” im. 31pSK
Mszczonów
Foto: Michał Gałczyński


 


 

4.9
Oceń (8 głosów)

 

 

Michniów -historia tragiczna - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł