Memoriał pamięci Mariusza Łyszkowskiego.

/ 1 komentarzy / 22 zdjęć


8 kwietnia w rocznicę śmierci naszego kolegi i prezesa Mariusza Łyszkowskiego upamiętniliśmy Jego osobę organizując Memoriał pamięci Mariusza Łyszkowskiego.

Już  o 8 rano rozstawiliśmy w parku miejskim obozowisko ze szpitalem polowym a tuż obok rozstawili dioramy koledzy z innych grh. O 10.30 rozpoczęła się msza św. której przewodniczył ks. Ryszard Raczkowski, wikariusz parafii św. Wojciecha. We mszy wzięli udział rekonstruktorzy w mundurach różnych epok. 
O 12.30 rozpoczęło się spotkanie w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. W czasie spotkania Prezes TPZP Piotr Kaszubowski powitał gości a prezes GRH 14pss Mariusz Maciaszczyk wspomniał Mariusza, Jego pasję, początki rekonstrukcji oraz jaką osobą był dla kolegów w grh. Kolejną częścią spotkania była emisja filmu specjalnie przygotowanego na ten dzień przez Anetę Orzoł i Jarosława Piotrowskiego z 14pss. Filmem przypomnieliśmy jak to wszystko wyglądało w rekonstrukcji za życia Mariusza oraz wypowiedzi Jego kolegów i przyjaciół.
Po projekcji każdy mógł zabrać głos i powiedzieć kilka słów o Mariuszu. Na zakończenie Mariusz Maciaszczyk przekazał wdowie portret z Jego wizerunkiem, który tuż po śmierci Mariusza wykonał i przekazał 14pss Jego kolega Tomasz JJ Jabłoński. Portret na którym Mariusz się uśmiecha i kieruję lampkę wina do wszystkich życząc zdrowia był zabierany przez rok na każdą imprezę. 14pss przekazując ten wizerunek naszego kolegi wdowie po Nim pożegnał się w pewnym sensie duchowo. Zakończył się pewien okres naszej żałoby ale Mariusz pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Piotr Kaszubowski z kolei przekazał wdowie po Mariuszu Medal Stanisława Ostoja-Kotkowskiego, który nasza grupa zdobyła w 2011 roku w kategorii "Debiut". W międzyczasie można było skosztować pysznej grochówki, którą przygotowała Renata Kołakowska , upiec sobie kiełbaskę na ognisku oraz w MDK-u delektować się ciastami upieczonymi przez członków 14pss i przyjaciół Mariusza.

Mariusz Łyszkowski zmarł 29 marca 2017 roku w wieku 52 lat. Przez 8 lat prowadził GRH14pss, który w tym czasie wziął udział w ponad 300 rekonstrukcjach, zlotach, lekcjach i innych wydarzeniach historycznych. Zagrał w wielu filmach dokumentalnych i fabularnych minn. "Dzwony Wojny", "Historia Żywa" - cykl programów dokumentalnych na antenie TVP Historia oraz wielu programach publicystycznych i informacyjnych. Był pogodnym człowiekiem, był patriotą, kochał ziemię przasnyską i uwielbiał jej historię. Mariusz jak każdy z nas miał wiele marzeń a jednym z nich było założenie grupy rekonstrukcyjnej - to marzenie się Mu spełniło. Grupa działa prężnie. Posiada umundurowanie i sprzęt na siedem epok a dzięki Jego determinacji i przekazaniu wiedzy będzie trwać nadal. MY O NIM NIE ZAPOMNIMY!

W czasie spotkania Pani Anna Jelińska – prezes Klubu Literackiego „Przaśnik”, koleżanka Mariusza wyrecytowała wiersz, który sama napisała.

"Odszedłeś nagle
Anioł śmierci
Zatrzepotał nad Twoją głową
Uniósł Cię w Przestworza
Na skrzydłach, które wciąż rozwijałeś

Budowałeś na Dekalogu
Radość każdego człowieka
Była Twoją radością
Dzieliłeś się każdym uśmiechem
Każdym kawałkiem chleba
Twoje rekwizyty w rękach Papkina i Cześnika
Guziki przy płaszczy Rejenta
Olśniewają całą sztukę
Nadają smak przedstawieniu

Coś co śmiało się zacząć
Nie zostało domknięte do końca
Zatrzymane w kadrze myśli
Zdarzenia
Pot płynący po Twoim czole
Gaszący ogień, który przedwcześnie
Wypalił Twoje życie
Cisza na ustach

Zewsząd wołająca pustka
Przenikliwy skowyt harmoszki
Tańczące sanitariuszki
Każdy szczegół
Którego nie sposób odnaleźć
Wszytko nagle
Zawiesiło się w przestrzeni
Pozostała rana
Którą powoli
Zabliźni czas"

14pss za pomoc w wydarzeniu składa serdeczne podziękowania dyr. MDK Krzysztofowi Gadomskiemu, Pani Burmistrz Przasnysza Wiesławie Helwak, Panu Wójtowi Czernic Borowych Wojciechowi Brzezińskiemu, Proboszczowi Parafii św. Wojciecha w Przasnyszu ks. prał. dr Andrzejowi Maciejewskiemu Prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej Piotrowi Kaszubowskiemu. Dziękujemy również kolegom z GRH 4 pułku Jagierskiego z Ornety, SRH Marienburg, EKD 40+ Landszturm, PSHO, 22 niżygorockiego pułku oraz wszystkim tym, którzy przybyli by uczcić pamięć o Mariuszu Łyszkowskim.
DZIEKUJEMY!

Fot. Mariusz Mariusz Maciaszczyk i Wojciech Ostrowski

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

Memoriał pamięci Mariusza Łyszkowskiego. - opinie i komentarze

blue savageblue savage
+1
Pamiętamy o Mariuszu. Pozdrawiam. (2018-04-10 06:47)

skomentuj ten artykuł