Mazurski Piknik Militarny Walkiria już w ten weekend

/ 1 komentarzy

Już w najbliższy weekend Parczu k/Kętrzyna odbędzie się VI edycja Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”. Podczas tegorocznej edycji wśród największych atrakcji dwudniowego widowiska należy wymienić udział symboli II wojny światowej, czyli czołgów Pantera, Sherman i Stuart, a także pokazy desantu spadochronowego.

Każdego roku na Walkirii odtwarzane są inne epizody historyczne, co gwarantuje rotację pojazdów biorących udział w wydarzeniu. W roku 2015 teren imprezy przemieni się w koszary na froncie zachodnim, bowiem motywem przewodnim weekendu będzie „Operacja Market Garden”, czyli największe manewry z wykorzystaniem sił powietrzno-desantowych. Najlepsi rekonstruktorzy w Polsce odtworzą m.in. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie – Samodzielną Brygadę Spadochronową pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego, Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, a także wyborowe alianckie jednostki powietrznodesantowe oraz dywizje i korpusy pancerne SS. W pokazach wezmą również udział członkowie elitarnego Klubu Spadochronowego Sił Specjalnych odtwarzający aliancki desant desant. Widzowie aż trzykrotnie zobaczą pokazy spadochronowe. Dwukrotnie skoki odbędą się na współczesnych spadochronach taktycznych, a podczas inscenizacji historycznej skoczkowie będą mieli do dyspozycji unikalne okrągłe spadochrony czaszowe. Na nich zorganizowane zostaną również pokazy zrzutu zasobników.

Przez dwa wszyscy odwiedzający będą mogli zobaczyć w akcji czołgi, które wielkimi literami zapisały się w historii II wojny światowej. Na placu boju stanie niemiecki kolos - Panzerkampfwagen V „Pantera” oraz symbole alianckiego sukcesu, czyli M4 Sherman i M5 Stuart.

Nie zabraknie również lżejszego, kultowego sprzętu tj. Jeepów Willys MB, Fordów Jeep, Renault Primaquattro, a także jedynej w Polsce - i jednej z czterech na świecie - repliki SdKfz 247b. Ciekawość i uśmiech na twarzach wywoła na pewno prezentacja jedynego w Polsce Fiata 126p w wersji LPT amfibia, który będzie ciekawostką imprezy. Widzowie będą mogli przyjrzeć się z bliska Volkswagenowi Transporter T3 w kamuflażu armii duńskiej.

Za realizację widowiska odpowiadają konsultantanci do spraw historycznych w filmach i serialach tj.: „Czas honoru”, „Tajemnice Twierdzy Szyfrów”, „Miasto 44”, „Powstanie Warszawskie”. Dopełnieniem specjalnej scenografii będzie efektowna artystyczna pirotechnika filmowa wykorzystująca ładunki wybuchowe benzynowe i gazowe. Rekonstruktorzy biorący udział w walce będą wyposażeni w oryginalną strzelającą broń odtwarzanego okresu. Zostanie ona również udostępniona chętnym na strzelnicy z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa).

Ofensywa rocka i defilada
Pierwszy raz w historii „Walkirii” organizatorzy zapraszają na bezpłatne wydarzenia towarzyszące. W piątek 17 lipca od godz. 18.00 w kętrzyńskim amfiteatrze odbędzie się koncert „Offensive of rock”, który w niedalekiej przyszłości ma stać się festiwalem muzyki rockowej. Line up koncertu stanowią zespoły: Krusher, Analogs i Farben Lehre. Wejście na koncert jest bezpłatne i możliwe od godz. 17.00.

W sobotę 18 lipca od godz. 10.30 rekonstruktorzy wraz z legendarnymi pojazdami II wojny światowej m.in. Jeep Willys, Ford Jeep, Renault Primaquatre, SdKfz 247b i innymi wezmą udział w defiladzie, która przejdzie głównymi ulicami miasta. Trasa przemarszu wiedzie ulicami: Szpitalną - Skłodowskiej-Curie - Wojska Polskiego – Sikorskiego – Kajki – Szpitalną. Po defiladzie w parku zlokalizowanym przy basenach MOSiR odbędzie się inscenizacja historyczna w przestrzeni miejskiej.

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2015-07-18
  • Organizator: 
    Fundacja Edukacji Historycznej Park Militariów

3.5
Oceń (4 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

Mazurski Piknik Militarny Walkiria już w ten weekend - opinie i komentarze

użytkownik11936użytkownik11936
0
Taki piknik nie powinien mieć nazwy pogańskiej bogini wojny, zła i agresji, jaką jest walkiria. Nie można było innej, lepszej nazwy wybrać na taki piknik odbywający się w Polsce? Nie można było nawiązać w nazwie do polskich tradycji? (2015-07-21 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu