Marian Piekarski 'Ryś' - etiuda filmowa

/ 2 komentarzy

W połowie maja GRH „Garnizon Suwałki” uczestniczyła w realizacji filmowej etiudy poświęconej jednemu z „Żołnierzy Wyklętych” Marianowi Piekarskiemu „Ryś”.
Film przygotowywała młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, startująca w konkursie „Rówieśnicy” ogłoszonym przez Muzeum Historii Polski. Jego celem było spopularyzowanie postaci młodych ludzi zaangażowanych m.in. w walkę o niepodległość i suwerenność państwa.
Chociaż czasu na przygotowania mieliśmy niewiele (decyzja, że film będzie kręcony dotarła do nas w poniedziałek, a we wtorek byliśmy już na „amatorskim planie”), mimo obaw, postanowiliśmy wesprzeć tak zacną idę. Znaleźliśmy plenery, wnętrza i trochę rekwizytów. Z braku mundurów z epoki posiłkowaliśmy się tym czym dysponujemy (podarujcie więc nam uwagi o niewłaściwym umundurowaniu). Film powstał w ciągu 3-4 godzin. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Okazało się, że młodzi wiedzą jak robić filmy, a dzięki montażowi nasze amatorstwo, aż tak nie razi.

Marian Piekarski ps. „Ryś”, ur. 8 stycznia 1927 roku w Berżnikach pow. Suwałki, syn Stanisława (funkcjonariusza policji) i Julianny z Turczyńskich. W czasie okupacji wraz z rodziną mieszkał w Suwałkach. W 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej. Odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie zatrudnił się w więzieniu w Suwałkach jako fryzjer. 12 marca 1945 roku z rozkazu przewodnika samoobrony Obwodu Suwałki Armii Krajowej Obywatelskiej kpr. Aleksandra Łukowskiego ps. „Zarucki” rozbroił strażników i uwolnił sześciu więźniów – członków AKO. Po akcji ukrywał się. Od czerwca 1945 roku pełnił funkcję łącznika i szefa ochrony komendanta Obwodu Suwałki kpt. Mieczysława Ostrowskiego „Kropidło”. We wrześniu za zgodą przełożonych wraz z „Kropidłą” wyjechał pod fałszywym nazwiskiem Leon Paliński do Gdańska. W końcu lutego 1946 roku wrócił na Suwalszczyznę i objął funkcję dowódcy patrolu dywersyjnego batalionu „Moczary” WiN (pod dowództwem Franciszka Sowulewskiego „Bąk”). 27 marca 1946 roku z rozkaz komendanta Obwodu Suwalsko-Augustowskiego WiN kpt. Stanisława Malesińskiego „Lew” „Tadeusz” został wyznaczony na zastępcę szefa dywersji obwodu. Brał udział w akcjach bojowych i likwidacyjnych. 7 kwietnia 1946 roku został aresztowany, a 20 lipca 1946 roku wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 września 1946 roku.

http://www.youtube.com/watch?v=JlUIEyL7nXc

 


 

4.7
Oceń (13 głosów)

 

 

Marian Piekarski 'Ryś' - etiuda filmowa - opinie i komentarze

formoza58formoza58
0
Kolejny Młody Bohater.W II Rzeczpospolitej byłby "Pistoletem","nowi władcy" potraktowali jak bandytę...Ile jeszcze takich wspaniałych życiorysów ujrzy "światło dzienne"...a są ich wiele,bardzo wiele. (2011-06-29 00:00)
junosza5junosza5
0
Niech każdy zada sobie pytanie. Kim byliby po wojnie Ci wszyscy ludzie którzy oddali swoje życie w walce za WOLNĄ POLSKĘ: lekarzami, prawnikami, nauczycielami, profesorami, działaczami, posłami. I jak mogłaby przy ich współudziale wyglądać Polska dzisiaj?
Ja mam swoją odpowiedź - na pewno nie tak jak wygląda obecnie.
(2011-07-05 00:00)

skomentuj ten artykuł