Manierka wz.31

/ 3 zdjęć


Manierka wz.31 została opracowana przez Instytut Techniczny Intendentury i była drugą całkowicie polską konstrukcją w tym zakresie, po manierkach wz.26. Miała pojemność 1 litra. Zamykana była korkiem. Korek mocowany był za pomocą łańcuszka, a uchwyt łańcuszka znajdował się przy szyjce manierki. Manierki tego wzoru malowano na kolor khaki i pokrywano lakierem 'Salamandra Nr 925' z firmy W.Karpiński i W.Leppert z Warszawy, taką samą jak w przypadku hełmów wz.31. Spotyka się także manierki całkowicie gładkie. Miały one często sznurowany pokrowiec sukienny i przenoszono je w chlebaku. Manierki te były gładkie i wklęsłe od spodu, co umożliwiało postawienie ich na pionowo.
Manierki wz.31 produkowane były przez kilku producentów. Na ich szyjkach spotyka się następujące bicia:
- SUCHODOLEW 1932, 33, 34, 35;
- Światowid Myszków 1934, 35;
- HS Huta Silesia 1935;
- F.W.A.B (rok produkcji);
Jako bicia odbioru spotyka się M.S.WOJSK.INT.46 oraz numer patentu 'PAT.No.26727'. Manierki wz.31 posiadały też bicia KOP 1935, które przeznaczone były dla Korpusu Ochrony Pogranicza. Istnieją także manierki bez bić odbiorów wojskowych oraz bez bić producenta, które przeznaczano na rynek cywilny.
Manierka wz.31 produkowana była z ciężkiej stali. Dopinano je na chlebaku za pomocą stalowego karabińczyka przymocowanego do skórzanego noszaka. Noszak posiadał również długi skórzany przypinany pasek do noszenia manierki na prawym boku. W kawalerii celowniczy ckm, woźnica, kolarz, oraz w przypadku walk w terenie zimowym - narciarz manierkę przenosili w chlebaku. W pozostałych przypadkach kawalerzysta przewoził ją umocowaną z prawej strony na płachcie namiotowej (pelerynie przeciwdeszczowej).
Manierki tego wzoru były używane zarówno przez piechotę, a po wprowadzeniu późniejszych wzorówgłównie przez kawalerię, KOP, jednostki pomocnicze oraz jednostki cywilnej OPL w 1939 roku.

Manierka wz.31 - podstawowe dane

Masa: 310 g

/PATHE/

 


 

4.7
Oceń (3 głosów)

 

 

Manierka wz.31 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł