Manierka wz.1910

/ 2 zdjęć


Manierka amerykańska 1910 - powstanie

Manierka model 1910 powstała przed I wojną światową, po czym stała się standardowym wzorem manierki armii USA na cały XX wiek. W roku 1909 Departament Piechoty Armii USA zlecił prace nad nowym wzorem manierki żołnierskiej. Zamówiono 300 manierek stalowych z kubkami w Rock Island Arsenal oraz 500 manierek aluminiowych do The Aluminium Goods Manufacturing Company (AGM). Wykonane manierki przekazano do prób poligonowych. Po testach, ostatecznie w 1910 r. wybrano manierki aluminiowe. Wraz z rozpoczęciem produkcji pojawił się istotny problem. Firma AGM opatentowała sposób produkcji manierek aluminiowych w formie jednoczęściowej. Znacząco podnosiło to koszty wojska, które musiało uiszczać opłaty licencyjne.
W roku 1912 Rock Island Arsenal opracował metodę dwuczęściowej produkcji manierek, łącząc je spawem pionowym na bokach od zewnątrz. W taki oto sposób od 1913 do 1917 roku RIA rozpoczęła produkcję manierek. Jednocześnie produkcja trwała w AGM, według dotychczasowych wzorów.
Podczas I wojny światowej odpowiedzialność za indywidualne wyposażenie żołnierza przejął Korpus Kwatermistrzowski. W 1918 roku produkcją manierek zlecono pięciu krajowym dostawcom. Wszyscy produkowali według sposobu RIA. Co istotne, w manierkach modelu 1910, pochodzących z wojennej produkcji matowiono aluminium, aby nie odbijało światła. Manierki były produkowane przez:
The Aluminum Company of America (ACA)
Aluminum Goods Manufacturing Co. (AGM Co)
Buckeye Aluminum Co. (BA Co.)
J. W. Brown Co. (J.W.B)
Landers, Frary & Clark (L F & C)
Łączna produkcja wojenna wynosiła 10 - 11 mln sztuk. Manierek model 1910 używanod od lat 40-tych, po początku II Wojny Światowej. Od 1942 roku manierki produkowane ze stali nierdzewnej, ze względu na braki aluminium, niezbędnego do produkcji samolotów. Pod koniec 1942 r. ponownie ruszyła produkcja manierek aluminiowych. Zmieniło się jednak ich wykonanie, gdyż produkowano dwie części manierki, łączone poziomym spawem. Metalowa nakrętka została zastąpiona czarną bakieitową nakrętką w 1942.

Manierka amerykańska 1910 w Polsce

Ze względu na dużą ilość wyprodukowanych manierek wz.1910, trafiły one także do Polski, w ramach sprzętu zakupionego z demobilu amerykańskiego. Wojsko Polskie używało ich w dużych ilościach we wszystkich formacjach na początku lat 20-tych. Potem używała ich głównie kawaleria, aż do pojawienia się nowszych wzorów manierek. Manierki wz.1910 były używane w 1939 r. zarówno w kawalerii, jak i w innych formacjach.

Źródła

http://www.olive-drab.com

/PATHE/

 


 

5
Oceń (6 głosów)

 

 

Manierka wz.1910 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł