Łyse - mogiła nieznanego żołnierza.

/ 3 zdjęć


Będąc w Łysych na Niedzieli Palmowej, zaszliśmy na cmentarz parafialny, położony tuż obok starego kościoła. Przy głównej alejce znajduje się mogiła żołnierza Wojska Polskiego. Wysoki drewniany krzyż osadzony w kamieniach, płyta z dość zagadkową treścią:
Ś.P. Żołnierz Wojska Polskiego poległy w kwietniu 1920 w walce z bolszewikami", kolejna lastrykowa płyta z nieczytelnym napisem ( a próbowałem fotografować i odczytać ze wszystkich stron ), zarys mogiły wyznaczony betonowymi elementami i wysypany białymi kamieniami.

Zaintrygował mnie ów kwiecień 1920 roku, w tym okresie front stał jeszcze daleko daleko za Mińskiem, bolszewicy pokazali się na tych terenach pod koniec lipca 1920 roku... Żadnych dokładniejszych informacji nie było gdzie zasięgnąć, wszyscy zajmowali się palmami, zakupami na pchlim targu, degustacją lokalnych specjałów...
Poszukam informacji o owej mogile, zainteresował mnie ten napis.

W okolicy miejscowości Łyse jest jeszcze kilka cmentarzy związanych z historią obu wojen światowych, ale tym razem nie starczyło czasu odwiedzić pozostałe miejsca.


 


 

4.6
Oceń (5 głosów)

 

Lokalizacja

 

Łyse - mogiła nieznanego żołnierza. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu