Łowicki 10 p.p. w Kielcach 2012

/ 3 komentarzy / 8 zdjęć


Pomysłem kolegów z GRH 4 p.p. Legionów z Kielc już od kilku lat odbywają się obchody uroczystości pożegnania plutonu(68 żołnierzy) oddelegowanych na Westerplatte. Słowo „pożegnanie” ma czysto symboliczną wymowę. W marcu, 1939 gdy tych kilkudziesięciu żołnierzy opuszczało Kielce nie miało asysty tłumów wiwatujących mieszkańców..Wszystko odbywało się w tajemnicy. Koledzy z Kielc tym symbolicznym sposobem oddają hołd obrońcom skrawka ziemi, o który toczył się zacięty bój.

W tym roku całość imprezy składała się z kilku elementów. Pierwsza część odbyła się 24.03.2012 i były to manewry grup rekonstrukcji historycznej odtwarzającej formacje Wojska Polskiego. Manewry są bardzo0 ważnym elementem w życiu każdej grupy gdyż pozwalają doskonalić wiedzę z zakresu przedwojennych regulaminów.

Jako „dziesiątka” nie zdołaliśmy się stawić na manewrach gdyż całym składem pojechaliśmy oddać hołd naszemu koledze, „Miszce”, którego pogrzeb zbiegł się terminem z manewrami.

Wieczorem 24.03 odbyła się masz w intencji poległych żołnierzy w 1939roku.

25.03 rozpoczęły się oficjalne uroczystości pod pomnikiem Czynu Legionowego w Kielcach. Odczytany został rozkaz z marca 1939 roku d-cy 4 p.p Leg. Do pełnienia służby na Westerplatte.

Po oficjalnej części zgromadzeni udali się w okolice „kadzielni” gdzie grupy rekonstrukcji historycznej przygotowały dioramy, prezentując na nich swoje dokonania.

W pobliżu dioram organizatorzy przygotowali widowisko historyczne oparte na wydarzeniach z 05.09.1939 (walki o miasto). Z ciekawości dodam, że miejsce inscenizacji zostało zaplanowane w oparciu o „wrześniową” lokalizację tej potyczki.

Ze strony „dziesiątaków” w inscenizacji wzięło udział 4 ludzi (byli odpowiedzialni tradycyjnie za łączność na polu bitwy). Pozostali prezentowali sprzęt łączności na dioramie oraz ..uwaga: kociołki do gotowania dla formacji łączności. Wyposażenie do gotowania zostało odtworzone na podstawie instrukcji technicznej z Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Na tą okazję uszyte zostały także fartuchy oraz nakrycia głowy. Elementy wyglądu „kucharza-łącznościowca „ skopiowaliśmy z epokowych zdjęć.

Więcej o kociołkach przy innej okazji.

Imprezę możemy zaliczyć do bardzo udanych, czekając na kolejne zaproszenie do Kielc za rok.

Zdjęcia z imprezy wykonał P.Wojewoda (rekrut w Stowarzyszeniu)

 


 

4.9
Oceń (16 głosów)

 

 

Łowicki 10 p.p. w Kielcach 2012 - opinie i komentarze

KomskiKomski
0
Apetyczne te wasze zdjęcia ;) (2012-04-05 00:00)
jacentyjacenty
0
Zupka była extra :) (2012-04-05 00:00)
VorobeyVorobey
0
żurek był :D (2012-04-06 00:00)

skomentuj ten artykuł