Łomianki - Wystawa Powiew Wolności.

/ 4 komentarzy / 24 zdjęć


W dniu 25 stycznia 2013 roku delegacja 14 pułku strzelców syberyjskich z Przasnysza wybrała się do Łomianek by przeprowadzić wykład na temat Powstania Styczniowego. Jego przebiegu, skutków oraz uzbrojenia i umundurowania powstańców. Jednocześnie w budynku ICDS (Integracyjne Centrum Sportowo Dydaktyczne) w Łomiankach prezentowana była wystawa grafik Artura Grottgera pt: Powiew Wolności udostępniona przez GRH 14PSS z Przasnysza.
Uroczystości otworzył swoim wystąpieniem Burmistrz Łomianek Tomasz Dąbrowski a całe spotkanie prowadził Miłosz Manasterski - Dyrektor Domu Kultury w Łomiankach. O godz. 10.00 wyemitowano krótki film z inscenizacji Powstania Styczniowego, która odbyła się 22 stycznia 2012 roku na przasnyskim rynku. Tuż po zakończeniu filmu Mariusz Maciaszczyk z GRH 14PSS zapoznał uczniów łomiankowskich szkół z realiami wydarzeń sprzed 150 lat a kolega z GRH Bartosz Baraniecki przybliżył działanie i typy uzbrojenia powstańców od kos po broń palną. Po prezentacji teoretycznej rozpoczęła się ta bardziej oczekiwana, praktyczna a mianowicie pokaz wystrzałów z broni czarnoprochowej odpalanej skałkowo i kapiszonowo. Co niektórzy pod czujnym okiem rekonstruktorów mogli sami oddać strzał. Po godz. 10.00 cały pokaz został powtórzony przed kilkuset osobową grupą młodzieży z łomiankowskich szkół. Po całym spotkaniu, smacznym posiłku w restauracji ICDS rekonstruktorzy wrócili do domu a wystawa 'Powiew Wolności' powędrowała na następne prezentacje do Błonia, Grodziska Mazowieckiego, na Uniwersytet Kardynała Stefana Wszyńskiego, gdzie odbywa się kilkudniowa konferencja międzynarodowa, do Muzeum w Pruszkowie, Biblioteka Publiczna w Warszawie, Dom Kultury w Lomiankach itd.

Uczestnicy i goście:
- przedstawiciele GRH 14PSS z Przasnysza,
- Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski,
- przedstawiciele władz gminy,
- Społeczny Komitetu Obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Łomiankach w składzie; kombatantów, dyrektorów lokalnych szkół, działaczy Stowarzyszenia Dobro Wspólne oraz łomiankowskich społeczników.
- uczniowie łomiankowskich szkół.

Poniżej krótka relacja filmowa i fotograficzna;

 


 

4.6
Oceń (15 głosów)

 

 

Łomianki - Wystawa Powiew Wolności. - opinie i komentarze

wmbrzezinskiwmbrzezinski
0
Gratuluję!Swoimi działaniami skutecznie promujecie Ziemię Przasnyską! (2013-01-28 00:00)
bodziobodzio
0
Dzieje się u was dzieje. Niedługo wracam z zachodniej granicy i się przyłączam. Dzieciaki patrzę zadowolone z lekcji (mówię o tych młodszych). Pozdrawiam! (2013-01-29 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Przygotowując rok temu wystawę planowaliśmy że posłuży nie tylko Naszej społeczności lokalnej ale skala jej podróży przekroczyła Nasze oczekiwania. Wystawa i działania związane z Powstaniem Styczniowym pomimo głosów malkontentów okazały się strzałem w dziesiątkę. Wyszły na przeciw oczekiwaniom ludzi promując historię Polski. A to jeden z naczelnych celów Naszej działalności. (2013-01-29 00:00)
lubczyklubczyk
0
Brawo Panowie. Obserwuje Wasze działania i działania drugiej grupy z Przasnysza. Porównałbym je gdyby było co porównywać. Swoimi działaniami ukazujecie swój profesjonalizm i zaangażowanie. Widać że stosujecie zasadę że czyny najlepiej mówią o Was a nie słowa. Dumny jestem że w mojej okolicy działa tak profesjonalna grupa zapaleńców i miłośników historii ożywionej. Brawo!!! (2013-01-29 00:00)

skomentuj ten artykuł