Le Musée de la Résistance - Aups.

/ 13 zdjęć


Niewielkie miasteczko Aups ( czyt. Ops ), położone wśród malowniczych wzgórz, również docenia swoją historię. Co sobota na głównym placu miasteczka odbywają się targi, na straganach można kupić lokalne produkty od mydła po powidła ;)
Mimo że położone na uboczu głównych szlaków, w Aups znajduje się niewielkie muzeum, związane z historią II Wojny Światowej. W muzeum poświęconym Simonowi Segalowi ( urodzony w Białymstoku polski Żyd, malarz i ilustrator ), wygospodarowano niewielką sale, dosłownie pod sufit zapchaną eksponatami z czasów II Wojny Światowej.

Ekspozycja składa się z bogatego zbioru umundurowania, wyposażenia, broni, zdjęć, oryginalnych plakatów, obwieszczeń i temu podobnych. Są zdjęcia działaczy ruchu oporu, z krótkimi notkami biograficznymi, fotografie związane z wojną, plakaty dotyczące mobilizacji z 1939, czasów Vichy, okupacji niemieckiej, czy wyzwolenia w 1944 roku. Jest mała kolekcja broni palnej, wystawa amunicji, tak prozaiczne rzeczy jak radio czy powielacz. Co prawda praktycznie całość w języku francuskim, nie zauważyłem opisu w innych językach, ale da się zrozumieć o co chodzi.

Samo muzeum mieści się w dawnym XII - wiecznym klasztorze, sala pamięci stanowi fragment ekspozycji poświęconej twórczości Simona Segala. Wstęp jest bezpłatny.

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

Lokalizacja

 

Le Musée de la Résistance - Aups. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu