Lanca pruskiej kawalerii

/ 2 zdjęć


Lanca pruskiej kawalerii

Lanca to rodzaj broni drzewcowej umożliwiający m. in. rażenie leżącego i znajdującego się w rowach przeciwnika. Składała się z wąskiego stalowego grotu osadzonego na drzewcu zaopatrzonego w dolnej części w stopkę. Poniżej grotu przymocowywano proporczyk w barwach pułkowych lub barwach narodowych. Można nią było zadawać ciosy we wszystkich kierunkach.Lance pruskiej kawalerii pochodziły z konca XIX wieku. Omawiana tutaj wprowadzona została w jednostkach pruskich ułanów. Wraz z odzyskiwaniem niepodległości pewna ilość takich lanc trafiła do Wojska Polskiego, zdobywana w magazynach lub przejmownana w walce. Lance pruskiej kawalerii używane były jedynie w latach 1918 - 1920, a następnie wycofane z racji nieporęczności powodowanej masą kuli oraz z racji przyjęcia za standardowe lanc francuskich wz.13 i niemieckich wz.93. Używane były głównie przez jednostki, które pochodziły z dawnego zaboru pruskiego.
Konstrukcja
Lanca dzieli się na grot, drzewce i tylec. Lanca pruskiej kawalerii wykonana byłą ze stalowej rury bez szwu, o średnicy 2,8 mm na całej długości. Groty był stalowy, czterograniasty, o długości 15 cm, o płaskich bokach. Poniżej grota stalowa kula, która miała zapobiegać wbijaniu się lancy głęboko w ciało przeciwnika. Poniżej kuli cztery, równomiernie od siebie oddalone uchwyty na proporczyk. Tylec zakończony tępym stożkiem, powyżej którego znajdowały się dwa strzemiączka ze skórzaną pętlą na stopę. Uchwyt lancy zrobiony był ze sznurowanej plecionki, ograniczony dwoma mosiężnymi pierścieniami na obu końcach. W środkowej części montowano trzeci pierścień mosiężn, ze strzemiączkiem do mocowania temblaka.
Cios lancą był potężny, gdyż jeździec mógł wykorzystać do jego zadania całą energię kinetyczną konia. Jednak rozwój broni maszynowej, ograniczając znacznie możliwość bezpośredniego starcia, praktycznie pozbawił je znaczenia bojowego.Lance w szyku konnym trzymano w dłoni wspierając tylcem w specjalnej tulejce przymocowanej do prawego strzemienia. Na postoju często kawalerzyści opierali lance wprost na ziemi.

Lanca pruskiej kawalerii - podstawowe dane

Długość: 322 cm
Średnica: 28 mm
Długość grota: 150 mm

Źródła

Katalog wystawy Bron i barwa niepodległej Polski 1918-1978 - Muzeum w Elblągu, Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy, Elbląg 1978.

/PATHE/

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

Lanca pruskiej kawalerii - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł