Lanca niemiecka wz.1893 n/A

/ 5 zdjęć


Lanca niemiecka wz.1893 n/A

Lanca to rodzaj broni drzewcowej umożliwiający m. in. rażenie leżącego i znajdującego się w rowach przeciwnika. Składała się z wąskiego stalowego grotu osadzonego na drzewcu zaopatrzonego w dolnej części w stopkę. Poniżej grotu przymocowywano proporczyk w barwach pułkowych lub barwach narodowych. Można nią było zadawać ciosy we wszystkich kierunkach.Lance niemieckie pochodziły ze zdobyczy po zaborcach. Szczególny wzrost ilości lanc niemieckich nastąpił po powstaniu wielkopolskim i sformowaniu tam jednostek kawalerii. Używano ich właśnie w tym powstaniu oraz w czasie wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku.
Z początkiem lat 30 ujednolicono wyposażenie pułków w lance, w które był uzbrojony co drugi szeregowiec w sekcjach liniowych. Używano lanc niemieckich wz.1893 n/A w pułkach wywodzących się z dawnych wojsk wielkopolskich. W pozostałych obowiązywały stalowe lance francuskie i polskie. Lance niemieckie były na stanie Pomorskiej BK i Wielkopolskiej BK. W roku 1939 na stanie WP było 1.330 sztuk lancy niemieckiej wz.1893. Ruszając na wojnę lance pozostawiono w koszarach. W KOP, według spisu z 1936 roku, były 174 lance niemieckie wz.1893.

Lanca niemiecka wz.1893 n/A - konstrukcja

Lanca dzieli się na grot, drzewce i tylec. Na lancy jest pierścień ze strzemiączkiem, 2 okucia (górne i dolne), ogniwo, plecionka (obszycie), temblak z zamknięciem, proporczyk z rzemykami (lub tasiemkami) do przytwierdzenia i pętla. Część od okucia do grota nazywa się częścią grotową, a od tylca - tylcową.
Środek ciężkości lancy jest mniej więcej poniżej górnego okuciaLanca niemiecka była konstrukcja stalową. Lance wożono wkładając prawą stopę w pętle przy tylcu broni i prawą ręką w temblak umocowany pośrodku lancy. Grot lancy był grotem czworograniastym, bez prostego odcinka nad górną ryfką, ale ze stalową kulą ograniczającą głębokość penetracji. Istniał bardzo krótki odcinek prosty dł. 40 mm, ale służył on do zamocowania grotu wewnątrz głównego elementu lancy i z zewnątrz nie był widoczny. W celu pewniejszego chwytu, lanca posiadała obszycie wykonane ze skóry lub rzemienia.
Cios lancą był potężny, gdyż jeździec mógł wykorzystać do jego zadania całą energię kinetyczną konia. Jednak rozwój broni maszynowej, ograniczając znacznie możliwość bezpośredniego starcia, praktycznie pozbawił je znaczenia bojowego.
Lance w szyku konnym trzymano w dłoni wspierając tylcem w specjalnej tulejce przymocowanej do prawego strzemienia. Na postoju często kawalerzyści opierali lance wprost na ziemi.
Ciekawostka
W 1939 roku, z powodu braków specjalnych instrukcji i sprzętu do transportu karabinu p-panc KbUR, przewożono jak lance. Podobnie przewożono anteny radiostacji.Lanca niemiecka wz.1893 n/A - podstawowe dane

Długość: 3100 cm
Średnica: 28 mm
Długość grota: 130 mm

Źródła

'Kawaleria Samodzielna Wojska Polskiego w bitwie nad Bzurą' Praca zbiorowa
'5 Pułk Strzelców Konnych' Z. Gnat-Wieteska
Katalog wystawy Bron i barwa niepodległej Polski 1918-1978 - Muzeum w Elblągu, Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy, Elbląg 1978.

Internet

http://www.city.poznan.pl/ulan/15_pulk_ulanow
http://www.zurawiejki.horsesport.pl/

/PATHE i GOZDAWA/

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

Lanca niemiecka wz.1893 n/A - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł