Łabiszyńskie Spotkania z Historią - Bohaterowie Normandii


Drodzy Sympatycy Łabiszyńskich Spotkań z Historią, zaczynamy  :-).
Jak zdążyliście już zauważyć, tytuł tegorocznej odsłony brzmi „Bohaterowie Normandii”. Oznacza to, że tematyka VIII edycji będzie osadzona w realiach czerwca-sierpnia 1944 roku, przenosząc nas historycznie do walk prowadzonych we Francji. Wszystko za sprawą przypadającej na ten rok 75 rocznicy lądowania aliantów w Europie (w Normandii), która już wiele miesięcy temu, stała się osią naszych planów na ten rok. 
Analizując bardzo bogaty materiał źródłowy – dotyczący działań prowadzonych w interesującym nas okresie - postanowiliśmy wybrać z niego te epizody, które pozwolą opowiedzieć o „pancernym piekle” (jak normandzkie walki również są określane) w sposób najbardziej pełny i obrazowy. Braliśmy też pod uwagę możliwości terenowe, otoczenie oraz posiadany potencjał, który – co chcemy podkreślić – jest całkiem spory. Miasto i jego włodarze, uprzejmość właścicieli nieruchomości, zaangażowanie mieszkańców czy możliwości środowiska rekonstrukcyjnego, razem z kolekcjonerami sprzętu (kołowego i gąsienicowego), pozwolą nam (mamy taką nadzieję) stworzyć z Łabiszyna francuskie miasteczko, a z jego otoczenia tzw. „normandzkie okoliczności”  :-).

Ważnym wątkiem, który w sposób szczególny chcemy uwypuklić podczas tegorocznej edycji „Spotkań”, jest udział w normandzkiej batalii polskich żołnierzy (z wojsk lądowych, lotnictwa i marynarki wojennej) oraz żołnierzy armii sojuszniczych, posiadających polskie pochodzenie. Historii z tym związanych jest całe mnóstwo, a właśnie one stały się punktem wyjścia przy planowaniu poszczególnych epizodów. Będziemy o nich opowiadali, tak jak o każdym z okresów walk (operacji) prowadzonych w okresie od czerwca do sierpnia 1944 roku. Działania typowo wojskowe wydarzenia, uzupełnimy niezwykle ważną i bardzo docenianą przez gości składową, którą jest tzw. obszar cywilny. Stroje, muzyka, różnego rodzaju pokazy, wystawy czy dioramy, będą stanowiły fundament każdego dnia „Spotkań”. Nie zabraknie również gości, ale o nich napiszemy nieco później, tak jak o szeregu innych obszarach tegorocznej edycji. Postaramy się możliwie regularnie informować Państwa o tym, co w przysłowiowej „trawie piszczy” i co ciekawego będzie można zobaczyć.

To, co chcemy przekazać już dzisiaj (odpowiadając jednocześnie na szereg związanych z tym tematem pytań), to harmonogram inscenizacji i ich tematyka. A więc:

PIĄTEK 21.06.2019, godzina 19.00 (ŻWIROWANIA). Inscenizacja pt. "Przedpola Carentan", czyli zachodnia flanka lądowania i walki prowadzone przez amerykańskich spadochroniarzy (101-st), wspartych przez 2. Dywizję Pancerną.

PIĄTEK 21.06.2019, godzina 23.00 (MŁYN). Inscenizacja pt. "Linia Dives". Tym razem będzie to wschodnia flanka lądowania i walczący w tym rejonie brytyjscy spadochroniarze.

SOBOTA 22.06.2019, godzina 19.00 (SZEROKA DROGA). Inscenizacja pt. "Operacja Totalize". Będziemy starali się pokazać pierwsze walki, jak stoczyły oddziały 1. Dywizji Pancernej, dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.

NIEDZIELA 23.06.2019, godzina 14.00 (SMERZYN). Inscenizacja pt. "Kierunek Falaise", czyli 1. Dywizja Pancerna w natarciu.

Na koniec zapraszamy do obejrzenia filmu, który co prawda nie jest jeszcze oficjalnym zwiastunem „Spotkań” (ten jest w trakcie prac produkcyjnych), ale mamy nadzieję, zacznie Państwa wprowadzać w klimat tegorocznej edycji. „Bohaterowie Normandii” już czerwcu w Łabiszynie. Serdecznie zapraszamy

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2019-06-21

5
Oceń (6 głosów)

 


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

 

Łabiszyńskie Spotkania z Historią - Bohaterowie Normandii - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu