KWESTA na rzecz odtworzenia sztandaru Baonu Stołecznego.

/ 6 komentarzy / 4 zdjęć


KWESTA na rzecz odtworzenia sztandaru Baonu Stołecznego

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych wsparciem inicjatywy odtworzenia sztandaru.

Każdy potencjalny darczyńca ma okazję nabyć za jedyne 20 zł numerowany, 60-stronicowy, unikatowy
album fotograficzny poświęcony Baonowi, a będący jednocześnie cegiełką wartościową.

Album - cegiełkę można otrzymać za pośrednictwem Poczty Polskiej (koszt przesyłki 6,05 zł) wysyłając zamówienie na adres: [email protected]

Pozwolenie na zbiórkę wydano decyzją Biura Administracji i Spraw Obywatelskich m.st. Warszawy
Nr AO/338/2013 z dn. 22 lipca 2013 r.

Baon Stołeczny
Elitarna, wzorcowa jednostka piechoty przedwojennego garnizonu warszawskiego. Batalion obejmujący służbę na najbardziej eksponowanych posterunkach w mieście. Repezentacyjny oddział WP dobierany ze strzelców piechoty niemal wszystkich garnizonów Drugiej Rzeczypospolitej.

1939, wrzesień. Najmocniejszy batalion odcinka obrony Warszawa-Zachód pułkownika Porwita. Czołowy oddział zgrupowania podpułkownika Okulickiego walczący na pierwszej linii wzdłuż osi obrony Blizne-Babice. Oddział, który straciwszy przeszło połowę swego stanu, opuścił stolicę dnia 5 pażdziernika 1939 jako ostatni.Sztandar, przekazany przez żołnierzy Baonu na ręce ks. misjonarza Edmunda Krausego, został ukryty 5 października 1939 r. w kościele Św. Krzyża (w skrytce nad kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej) na Krakowskim Przedmieściu. Rankiem dnia 23 sierpnia 1944 r. sztandar spłonął w ogniu eksplozji pocisków wystrzelonych z czołgu stojącego na wprost wejścia do świątyni. Odnaleziona podczas odbudowy kościoła głowica została przekazana do Muzeum Wojska Polskiego przez ks. proboszcza Ludwika Chodziłłę dn. 20 maja 1959 r. (możemy ją dziś oglądać na wystawie stałej w sali II RP).

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w kweście na rzecz odtworzenia sztandaru Batalionu Stołecznego. Ta cenna inicjatywa SH 'Cytadela' jest konsekwencją wieloletniego programu drobiazgowego odtwarzania wyglądu i wyszkolenia tego przedwojennego, elitarnego oddziału piechoty.
Paweł Rozdżestwieński

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

KWESTA na rzecz odtworzenia sztandaru Baonu Stołecznego. - opinie i komentarze

dardadarda
0
Szczytny cel i świetny pomysł - inicjatywa godna jak najszerszego poparcia! (2013-09-30 00:00)
modelarzmodelarz
0
Obserwuję Cytadelę od dawna, warto im pomóc! (2013-09-30 00:00)
makulmakul
0
Dajcie jakieś dane do wpłaty oraz - w jaki sposób można nabyć album opisywany na zdjęciu 4? (2013-09-30 00:00)
RedakcjaRedakcja
0
Album - cegiełkę można otrzymać za pośrednictwem Poczty Polskiej (koszt przesyłki 6,05 zł) wysyłając zamówienie na adres: [email protected] (2013-10-01 00:00)
RomanusRomanus
0

Bardzo długo bo 60 lat czekałem co ktoś kiedys o tym baonie powie napisze .mój  ojciec słuzył w tymże baonie do sierpnia 1939 roku ,,po czym został powołany do swojej jednostki macierzystej w bydgoszczy tzw. czerwone koszary.i stad po obronie bydgoszczy poszli do obrony warszawy brał udział w bitwie nad bzura  po kapitulacji warszawy  zostali wszyscy zwolnieni aby udali sie do swych stron rodzinnych. 

    Wiele czasu opowidadał nam dzieciom co to Warszawa i co to wojna. Ze słuzby w Baonie do swych ostatnich dni był zawsze dumny. czciałbym też cos wiecej dzisiaj poogladac poczytac posłuchac moze ktos pamiętnik napisał...mam zdjecie Ojca w mundurze z czerwonym sznurem i harcerskim krzyzem.

(2013-10-01 00:00)
RAFIKRAFIK
0
Witam kolegę Romanusa i zapraszam na Wojskowe Powązki w dniach 01-02-11-2013 , będziemy tam jak co roku kwestować na poczet odnowienia kwater bedzie zatem mozliwość porozmawiania na temat baonu. Serdecznie zapraszamy do zakupu Albumu Cegiełki na poczet odtworzenia Sztandaru Baonu Stołecznego koszt tylko 20 zł a w środku same perełki w formie zdjęć,niektóre ze zbiorów prywatnych rodzin których ojcowie służyli w Baonie (2013-10-04 00:00)

skomentuj ten artykuł