Kwatery wojenne cmentarz ewangelicki Opaleniec.

/ 4 komentarzy / 22 zdjęć


Szukajcie a znajdziecie...

Buszując po starych mapach zwróciłem uwagę na krzyżyk oznaczający cmentarz na północ od Opaleńca. Ewangelicki, byłem tam kiedyś, ale nic ciekawego nie znalazłem. Krzaki skutecznie uniemożliwiające dostęp, zaledwie parę zadbanych nagrobków przy bramie wejściowej, no ale kto wie, co tam jeszcze w krzakach...

Ładna pogoda w niedzielę, więc w samochód i pojechaliśmy.

Cmentarzyk położony na północ północny zachód od Opaleńca, po lewej stronie drogi krajowej DK 57, ok. 100 metrów od drogi, na brzegu lasu. Pierwsze wrażenie niezbyt zachęcające, ledwie kilka nagrobków, i krzaki do spółki z drzewami, ale w gęstwinie coś prześwituje. No trudno, jakoś się przedrzemy.

Pierwsza leżąca tablica bardzo ciekawa, ale nie o niej tu ;)

Po przebyciu krzaków otwiera się widok na kilka mogił z charakterystycznymi płytami... A więc jednak. Widać że jakaś litościwa ręka całkiem niedawno trochę uporządkowała mogiły, oczyściła tabliczki, chwała jej za to. Doliczyłem się czterech czytelnych kwater, na każdej po kilka tablic z danymi pochowanych. Część tablic na zdjęciach wyszła niezbyt czytelnie, pojadę jeszcze raz z dodatkowymi akcesoriami i odczytam dane.

Na jednej z kwater stele z prawosławnym krzyżem. Mogiły strzelców syberyjskich... Odczytałem 5 i 6 pułk, 2 Dywizja, czyli I Korpus Syberyjski... Daty śmierci z maja czerwca 1915 roku...

Cmentarz strasznie zaniedbany, mogiły żołnierskie trochę uprzątnięte, ale to i tak obraz nędzy i rozpaczy. Przydałoby się choć trochę posprzątać i uporządkować. Są chętni?

 


 

4.4
Oceń (7 głosów)

 

Lokalizacja

 

Kwatery wojenne cmentarz ewangelicki Opaleniec. - opinie i komentarze

FaZaFaZa
0
"Szukajcie aż znajdziecie"piszesz Mariusz a ja napiszę "Kto pyta nie błądzi". Mariusz! Jak byś mnie ze znajomych z Facebooka nie usuwał (nie wiedzieć dlaczego) to byś wiedział co udostępniałem na początku tego roku. O cmentarzu tym wie Michał z (TPCH), wie W.M i gminy Chorzele oraz został wysłany opis tego miejsca do RPWiM. Byłem tu w kwietniu tego roku, sfotografowałem i opisałem i wysłałem gdzie potrzeba. Cmentarz ten opisywał znany historyk regionalista na swojej stronie Witek Olbryś. Posiada On ogromną wiedzę na ten temat oraz na temat Opaleńca. To Witek był tą litościwą ręką, własnymi rękoma oczyszczał i odgrzebywał te mogiły. Cmentarz ten jest następny w kolejce po Mącicach do renowacji ale kiedy to nastąpi? W Mącicach zrobili. Mnie czasami od tego latania w sprawie cmentarzy to już nogi z "t" wychodzą ale czasami się opłaca. Przykład. Będąc na jednym z cmentarzy Północnego Mazowsza (nie powiatu przasnyskiego), sfotografowałem go i zrobiłem opis. Wysłałem te dane do Wójta gminy na której terenie jest ten obiekt. Dostałem odpowiedź prywatną tej treści: "Nie masz Pan się czym innym zajmować tylko cmentarzami wroga, lepiej byś Pan Polaków upamiętniał". WROGA! To powiedział człowiek na stanowisku szefa gminy. Wysłałem w/w cytat i dane cmentarza do UM w Warszawie i RPWiM oraz do AP w Pułtusku. Cmentarz jest już oczyszczony, ogrodzony i podpisany (ze względów osobistych nie wymieniam miejsca, znajomi wiedzą który to cmentarz). Pozdrawiam! Ps: ta mogiłka o której pisałeś wcześniej pochodzi też z tego cmentarza. (2016-06-19 00:00)
fuchsifuchsi
0
Witam. Dzieki za komentarz. Tak to jest w zycziu.......kazdy robi swoj i mysli, ze jest sam.....Ale tak nie jest!!!! zycze zdrowia (2016-06-21 00:00)
witold-olbryswitold-olbrys
0
Kwatera jest już prawie uporządkowana. Można jeszcze osadzić stele, zebrać ściółkę z kwatery rosyjskiej czy tak jak to było oryginalnie, pomalować na czarno napisy na tabliczkach. https://powiatszczycienskihistoria.blogspot.com/2016/07/opaleniec.html Co do ewentualnej renowacji przez jakikolwiek urząd to mam uwagę. Przed jakimikolwiek działaniami konieczne są konsultacje ze specjalistami. Nie chciałbym w Opaleńcu zobaczyć na kwaterze wojennej takich paskudnych płytek jak w Mącicach. Pod żadnym pozorem nie powinno ich tam być. (2016-07-22 00:00)
Darth SimbaDarth Simba
+1
No cóż, w Mącicach przez jakiś czas był tzw. "wysoki połysk", a że wyglądało jak wyglądało, to już inna strona medalu. Tak trzymać w kwestii porządkowania i będzie dobrze ;) (2016-07-27 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu