Kuznocin - dworek

/ 2 komentarzy / 4 zdjęć


Kuznocin - dworek.

Położenie :
obiekt ulokowany jest na zachodnim brzegu Bzury, około 2 kilometrów od Sochaczewa.

Historia:
W miejscu istniejącego dziś budynku, stał niegdyś niewielkich rozmiarów, parterowy dworek.
Od frontu posiadał on drewniany ganek, zdobiony drewnianą dekoracją stworzoną przez dziewiętnastowiecznych rzeźbiarzy. Jednak w czasie II wojny światowej został on zniszczony.
W początkach XX stulecia majątek stanowił własność Towarzystwa Akcyjnego Cukrowni Hermanów. W 1908 roku podczas licytacji przeszedł w posiadanie Wincentego Smoleńskiego herbu Zagłoba.
Był on osobą znaną i szanowaną w kręgach szlacheckich i prawniczych. Przez długi czas sprawował funkcję sędziego pokoju w Sochaczewie. Zasłużył się również ratowaniem tutejszych zabytków archeologicznych.
Następnie dobra wraz z posiadłością odziedziczyła jego córka Halina wraz z mężem Karolem Woyzbunem. Człowiek ten był jednym z odkrywców polskiej elektrotechniki. Założył w Warszawie fabrykę 'Cyrkon', która wytworzyła pierwsze w Polsce żarówki.
Dwór istniejący do dziś zbudowany został dopiero w 1923 roku, a głównym pomysłodawcą obecnej bryły budynku był właśnie Karol Woyzbun, ówczesny właściciel obiektu. Zaś autorem planu - architekt Franciszek Morawski.
W czasie II wojny światowej zabudowania dworskie służyły nie tylko rodzinie właściciela ale
i ofiarom wojny z Warszawy. Jedną z nich była wnuczka ostatnich posiadaczy, Hanna z Woyzbunów Jankowska, której udało się uciec z przejściowego obozu w Pruszkowie. Łączniczka i sanitariuszka
z Powstania Warszawskiego, żołnierz armii krajowej uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi
z Mieczami.
W końcu lat czterdziestych budynek został odkupiony przez dawnego ogrodnika Woyzbunów-Franciszka Majorka. Od 1974 roku kolejną posiadaczką została Barbara Łempicka, to dzięki jej staraniom dwór odrestaurowano i zmodernizowano. Ostatecznie przeszedł on na własność Jana Polachowskiego, który dba o obiekt, nieustannie wprowadzając nowe ulepszenia.

Opis obiektu:
Dworek jest znakomitym przykładem tzw. 'stylu dworkowego', który stanowi połączenie form klasycystycznych i barokowych. Był on rozpowszechniony w architekturze polskiej na przełomie XIX
i XX stulecia.
Budynek jest murowany z cegły, na podmurówce z kamienia polnego. Został wzniesiony na planie prostokąta z częściowo wtopionymi w bryłę ośmiobocznymi alkierzami na narożach od frontu. Pomiędzy nimi znajduje się portyk wspierany przez sześć symetrycznie rozstawionych kolumn. Poprzedzają go wachlarzowe schody, prowadzące do głównego wejścia. Elewacja frontowa jest pięcioosiowa w części środkowej, w częściach trójbocznych posiada po trzy okna. Niewątpliwie uwagę przykuwa dekoracyjny szczyt znajdujący się nad wejściem do dworku. Posiada on fantazyjne, stylizowane formy dekoracyjne.
W elewacji ogrodowej widoczny jest półkolisty, zamknięty trójbocznie, piętrowy ryzalit. Znajduje się on w części środkowej ściany, nieco wysunięty poza jej lico, a dodatkowo poprzedzony tarasem.
W drugiej kondygnacji przepruty został oknami zamkniętymi półkoliście.
Układ wnętrz jest symetryczny, z sienią i salonem na osi, do których przylegają inne pomieszczenia. Przy jednej z elewacji bocznych znajduje się przybudówka, w której mieści się kuchnia. Jest ona połączona poprzez kredens z jadalnią. Budynek kryty jest dachem mansardowym, zaś części wystające dachem trzykrotnie łamanym, zakończonym spiczastym szczytem. W obrębie strychu znajdują się pomieszczenia mieszkalne.
Obiekt z całą pewnością jest jedną z najpiękniejszych siedzib ziemiańskich na terenie powiatu sochaczewskiego.

Źródło : Turczyk A., 2001 'Historie Sochaczewskie '
Jaroszewski T., Baraniewski W., 1999 'Po pałacach i dworach Mazowsza'
Archiwum Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Zdjęcia : sierpień 2008

 


 

4.5
Oceń (11 głosów)

 

Lokalizacja

 

Kuznocin - dworek - opinie i komentarze

aparatka626aparatka626
0
najpiekniejszy! - szkoda że już go nie ma...
(2011-02-24 00:00)
aparatka626aparatka626
0
a jednak czytanie ze zrozumieniem nie jest moja dobra strona :)
jutro pojade zobaczyć ten dworek na wlasne oczy :)))
(2011-02-26 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu