Kulinarne rekonstrukcje


Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat żywienia żołnierzy podczas Wojny Secesyjnej.

Generał August V Kautz pisał w swym poradniku dla podoficerów i żołnierzy z 1865 roku: „żołnierskie racje żywnościowe są duże i tak różnorodne, że pozwalają sporządzić przyzwoity posiłek”. Większość żołnierzy wojny secesyjnej nie przyznałaby mu racji. Nie można jednak zaprzeczyć, że zarówno rząd federalny, jak i konfederacki starały się, aby ich armie były dobrze karmione. Nie ulega też wątpliwości, że kwestia codziennego pożywienia była jedną z najważniejszych trosk każdego żołnierza. Setki relacji z czasów wojny są poświęcone są jedzeniu i jego przygotowywaniu.
Dla nas, miłośników żywej historii, bogactwo informacji dotyczących codziennego życia żołnierzy jest nieocenione. Najczęściej jednak koncentrujemy się na taktyce, broni, wyposażeniu czy mundurach. Świadectwo tego, co jedli żołnierze, jest tak samo ważne i cenne dla odtworzenia ich losów, jak mundury, które nosili, i broń, którą walczyli.

Pełna wersja artykułu znajduje się w naszym serwisie internetowym pod adresem: http://csaregiment.pl/pl/artykuly/bron/91-kulinarne-rekonstrukcje.html

 


 

4.7
Oceń (9 głosów)

 

 

Kulinarne rekonstrukcje - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł