Krzyż z Powstania Styczniowego. Kuflew 27.10.2013

/ 1 komentarzy / 16 zdjęć


Krzyż z Powstania Styczniowego

27 października 1863 r. w walce pod Kuflewem zginęło 25 żołnierzy powstania styczniowego. Równo 150 lat po tym wydarzeniu, w sąsiedztwie cmentarza parafialnego w Kuflewie, odbyło się poświęcenie odnowionej przez gminę Mrozy Mogiły Żołnierzy poległych w tamtych walkach.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele parafialnym w Kuflewie. Następnie Wójt Gminy Mrozy Dariusz Jaszczuk powitał przybyłych na uroczystość gości, mieszkańców oraz poczty sztandarowe, po czym wprowadził w tematykę uroczystości. Z historią tego miejsca zapoznała zgromadzonych Kamila Juśkiewicz z Urzędu Gminy w Mrozach, po czym proboszcz parafii Kuflew, ks. Krzysztof Kulbat poświęcił Mogiłę oraz tablicę pamiątkową ku czci bezimiennych powstańców. W dalszej części przedstawiciele władz samorządowych z Mrozów i Cegłowa, delegacja z Supraśla oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą, po czym wygłoszony został apel poległych.
Organizatorami uroczystości były samorządy gminy Mrozy i gminy Cegłów.
Nowo powstałe miejsce pamięci będzie przypominać mieszkańcom Kuflewa i okolic o historii, jaka wydarzyła się na tej ziemi 150 lat temu.
Nie zabrakło tam delegacji naszej grupy. Jako partia Powstańcza Tomasza Kolbego braliśmy udział w uroczystości.

 


 

4.9
Oceń (8 głosów)

 

 

Krzyż z Powstania Styczniowego. Kuflew 27.10.2013 - opinie i komentarze

blue savageblue savage
0
Kolejne "5" dla 14PSS od 9 Roty. Pozdrawiam :) (2013-10-31 00:00)

skomentuj ten artykuł