Krótka foto relacja z inscenizacji Bitwy o Smoleńsk 1611

/ 3 komentarzy / 36 zdjęć


W ostatni weekend w Warszawie na ternie fortu Bema odbyła się inscenizacja upamiętniająca bitwę o Smoleńsk z przed 400 lat. Inscenizacja rozpoczęła się wraz z nadciągającymi odgłosami burzy a następnie rekonstruktorzy walczyli w strugach obfitego deszczu. Co spowodował że muszkiety lontowe po pierwszych minutach przestały strzelać jedynie artyleria grzmiała do końca bitwy. W inscenizacji wzięło udział 50 uczestników 10 koni 4 armaty 3 moździerze.

Swoją obecnością uświetnili inscenizacje bitwy Smoleńskiej koledzy z Rosji pokonując 3200km jadąc pociągiem 3 dni z dalekiej Syberii z miasta Omsk. Rekonstruktorzy ci odtwarzają na co dzień Strzelców Syberyjskich z XVIIw. Wzbudzali podziw i zainteresowanie w śród innych uczestników. Mimo małej frekwencji i pewnych niedociągnięć organizacyjnych warto było bronić i zdobywać Smoleński.


 


 

4.6
Oceń (11 głosów)

 

 

Krótka foto relacja z inscenizacji Bitwy o Smoleńsk 1611 - opinie i komentarze

RumcajsRumcajs
0
Mając w pamięci rozmach zeszłorocznego Kłuszyna byłem zdziwiony kameralnością tegorocznej imprezy. Organizator świetnie dobrał miejsce inscenizacji. Rejon starych fortów doskonale zastąpił mury twierdzy. Mocną stronę stanowiła narracja. Płynnie i wyraźnie czytany tekst dostarczył widzom wielu ciekawych informacji. Narrator z powodzeniem zastąpił Pana Łukaszewicza.
Natomiast tradycyjnie po polu biegali ludzie z aparatami nawet nie starając się  upodobnić strojem do wykonawców. Kolejnym problemem psującym widok byli wykonawcy w okularach. Widać to niestety doskonale na filmie i zdjęciach.
Mała frekwencja widowni spowodowana była stosunkowo niewielką reklamą widowiska. A i pogoda też się przysłużyła.
W sumie miło zobaczyć inny temat niż II WŚ w wydaniu obojętnie jakiej armii. Życzę dalszych, ciekawych projektów.
Ps.
Bardzo zaintrygowała mnie tyczka geodezyjna jak później zauważyłem posiadająca grot.
(2011-07-12 00:00)
AtamanAtaman
0
Tylko nie tyczka, a barwa spisy była zależna od upodobań właściciela - trafiały się i trzy kolorowe ... (2011-07-13 00:00)
RumcajsRumcajs
0
:-)
Krzysztof widzisz jakie jednoznaczne skojarzenie? Od razu wiedziałeś o co mi chodzi. A grot zauważyłem dopiero na zdjęciach. Udział rodu Gizińskich w imprezie również. A szkoda bo bym choć się przywitał. Deszcz skutecznie zniechęcił mnie do oglądania z bliska szczegółów. Ale Ciebie w życiu bym nie poznał w tej "młodzieżowej" fryzurze.
(2011-07-14 00:00)

skomentuj ten artykuł