Krew na Śniegu - manewry 1PSP AK z udziałem GRH Osiemnaty Kołobrzeski

/ 4 komentarzy / 13 zdjęć


W dniu 27 stycznia, w przepięknej scenerii masywu Mogielnicy, odbyły się manewry 1PSP AK pod kryptonimem "Krew na śniegu" z gościnnym udziałem sanitariusza "Osiemnastego Kołobrzeskiego" - Pitera. W ich trakcie zapoznano się z zarysem historycznym końcowego okresu wojny, a zwłaszcza Bitwy Szczawskiej, omówiono zachowane dokumenty m.in. na temat organizacji i składu służby medycznej AK z tego okresu, a następnie przystąpiono do ćwiczeń praktycznych. Podczas tychże porównano skład zasobnika medycznego sanitariusza AK i sanitariusza 1 AWP na froncie wschodnim.

Przeprowadzono pozoracje akcji sanitariusza, takich jak opatrywanie i ewakuacja rannego za pomocą pasów noszowych. Następnie dla rozruszania przeprowadzono marsz zapoznawczy po terenie gdzie zachowały się jeszcze resztki kwater partyzanckich. Działania zakończono, przy zapadających ciemnościach, pożegnalnym ogniskiem.

Piotr Kuzera

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

Krew na Śniegu - manewry 1PSP AK z udziałem GRH Osiemnaty Kołobrzeski - opinie i komentarze

Stary KojotStary Kojot
0
Ale Wam fajnie, że góry macie tak blisko... Ciekaw jestem, jak sie spisywały pasy noszowe. (2018-02-01 06:18)
al-Muellal-Muell
0
Góry blisko, ale za to jak trzeba do Kołobrzegu jechać (nazwa zobowiązuje), to daj Boże zdrowie... Życie na południu ma więc swoje plusy i minusy. A z całkiem innej beczki - Pod relacją znalazł się błąd, ale to z racji automatycznego podpisywanie. Autorem tekstu nie jestem ja, lecz nasz kolega Piotr Kuzera. (2018-02-01 19:00)
RedakcjaRedakcja
0
Poprawione (2018-02-01 20:22)
al-Muellal-Muell
0
Dziękuję. (2018-02-01 20:50)

skomentuj ten artykuł