Kraków - krypta w kościele reformatów

/ 4 komentarzy / 6 zdjęć


W dzień zaduszny co roku w kościele św.Kazimierza Królewicza przy ul. Reformackiej w Krakowie Bracia mniejsi (Reformatorzy) udostępniają zwiedzającym krypty w podziemiach świątyni. historia zakonu w Krakowie sięga roku 1625. Pierwszy kościół mieścił się na Garbarach, za murami ówczesnego Krakowa. Gdy Szwedzi zaatakowali Polskę Stefan Czarnecki, rozkazał podpalić obiekty za murami by nie stanowiły zaplecza dla wroga. Wyrok zapadł również na zabudowania reformatorów. Obecny kościół wybudowano w latach 1966-1672. Od początku istnienia w jego podziemiach chowano zmarłych. Miejsce pochówku znaleźli tutaj fundatorzy kościoła i jego darczyńcy.

Biskup Mikołaj Szembek, Burgrabia Krakowski Mikołaj Goskowski, Starościna Barcicka Urszula Morszkowska, ok. 240 zakonników, panna młoda, dzieci w sumie ok. 1000 osób. Wśród zwłok spoczywa żołnierz napoleoński, który ranny kurował się w klasztorze w 1812r po wyprawie moskiewskiej i nie odzyskawszy zdrowia zmarł w Krakowie. Owy nieszczęśnik pochowany został w umundurowaniu francuskiego grenadiera i pomimo upływu czasu jego odzież zachowana jest w stosunkowo dobrym stanie. Niestety grenadier nie znany jest z imienia i nazwiska a zbadanie jego historii może stać się ciekawym doświadczeniem i materiałem na obszerny artykuł. Może ktoś z osób odwiedzających portal "Do Broni" dysponuje obszerniejszymi informacjami na ten temat. Zastanawiającym pozostaje fakt specyficznego mikroklimatu panującego w kryptach, który mumifikuje zwłoki zapobiegając ich całkowitemu rozkładowi. Zapytałem również braciszka pilnującego "eksponatów", czym wytłumaczyć brak gryzoni, które niewątpliwie zniszczyły by ciała nieszczęśników. Nie potrafił mi udzielić odpowiedzi na zadane pytanie.

Krypta Reformatów jest osobliwością na skalę światową, którą można porównać do kościoła czaszek w Czermnej. Takie miejsca przypominają o łacińskiej sentencji "Memento Mori" gdzie przychodzi refleksja nad przemijaniem i ulotnością życia. Ciekawych miejsc nie brakuje w Krakowie, polecam również co czwartkowe pokazy wahadła Foucaulta w kościele św. Piotra i Pawła udowadniającego ruch obrotowy ziemi. 


 

4.9
Oceń (11 głosów)

 

 

Kraków - krypta w kościele reformatów - opinie i komentarze

RPRP
0
Krzyśku, nie bałeś się ............? (2011-11-03 00:00)
wirwir
0
Ani troszeczkę, jacyś tacy nieruchliwi i mało agresywni
(2011-11-03 00:00)
HadesHades
0
Interesujący tekst i zdjęcia. :)
(2011-11-04 00:00)
Robert SRobert S
0

Link do zdjęć z opisami, robionych między innymi w krypcie.

http://www.wawel.net/kosciol_reformatow.htm

(2011-11-08 00:00)

skomentuj ten artykuł