Kowno 2012 - Napoleon I w Kownie 1812

/ 18 zdjęć


W dniach 22-24 czerwca 5 Pułk Piechoty Xsięstwa Warszawskiego brał udział w Inscenizacji – Napoleon w Kownie – 200 lat (1812-2012).
Bitwa była przygotowana przez wojskowo-historyczny klub „ Wolni Strzelcy Miasta Kowna”
Inscenizacja podzielona była na dwa widowiska, I forsowanie Niemna przez wojsk francusko-polskie wspierane przez inne formacje z całej Europy. Słaby opór wojsk rosyjskich nie przeszkodził w udanym desancie za pomocą łodzi i pontonów, (które imitowały promy).
Główna bitwa stanowiła drugą część widowiska. Samotne wojska rosyjskie próbowały tutaj zatrzymać Wielką Armię Napoleona. Lecz przytłaczająca przewaga po stronie przeciwnika nie dały szans na wygraną. Bitwę wygrały wojska francusko-polskie wspierane przez austryjaków, prusaków, kawalerię i artylerię niemiecką. Najliczniejszą formacją na bitwie była Dywizja Xsięstwa Warszawskiego w ramach której walczyliśmy.
Prócz gospodarzy Litwinów, przybyli rekonstruktorzy z Polski, Francji, Czech, Rosji, Białorusi, Łotwy, Ukrainy.
Promy przeprawowe jak i wyżywienie były zorganizowane przez współczesną armię litewską.
W sobotę odbyło się ognisko z okazji kupałnocki, gdzie młode dziewczęta w wiankach na głowie tańczyły, a młodzieńcy skakali przez ogień. Inna grupa dziewic z liceum morskiego puszczała wianki do rzeki Wilji, które próbowali łapać kąpiący się rekonstruktorzy. Impreza była bardzo udana, a to dzięki serdeczności z jaką spotkaliśmy się po przyjeździe, Litwini byli bardzo mili, wbrew panującej powszechnie opinii. W samym Kownie mogliśmy spokojnie dogadać się po polsku, rosyjsku lub angielsku. Niemen i Wilia są piękne, a stare miasto Kowna jest bardzo rozległe i malownicze.

Klika zdjęć ( autor Edvinas Marčenkovas) z imprezy poniżej:
całość (Part 1: http://min.us/mSTh6PzeD Part 2: http://min.us/mHz0n5TbP)

 


 

4.7
Oceń (10 głosów)

 

 

Kowno 2012 - Napoleon I w Kownie 1812 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł