Kopiec na cześć odzyskania Niepodleglości

/ 1 komentarzy

W Krakowie z inicjatywy społecznej zostało usypanych kilka kopców, najbardziej znane to kopiec Kościuszki i Piłsudskiego. Jednak nie chce pisać tu o nich.
Prawie nikt nie wie, że w lasach włoszakowickich niedaleko stojącej kiedyś leśniczówki Papiernia mieszkał Jan Kowalewicz bliżej znany ówczesnym mieszkańcom jako Bartek z Piekła. Bartek z Piekła był pustelnikiem jednak bardzo interesował się tym co dzieje na świecie, a trwała I Wojna Światowa. Gdy dowiedział się, że Polska odzyskała niepodległości, a osoba przyczyniająca się do tego był prezydent stanów Zjednoczonych Thomas Wilson postanowił go uczcić, sypiąc mu kopiec. Wykorzystał do tego lekkie wzniesienie obok swojego domu wykorzystując proste narzędzia wykonywał swoja żmudną pracę. Usypał znacznej wielkości kopiec wykorzystując to tego najpierw taczkę, gdy ta mu się popsuła i nie dało się już jej naprawić piasek nosił w w dwóch wymborkach(wiadrach) zawieszonych na sznujdrach(nosidle). Gdy wiaderka uległy zniszczeniu zastąpił je własnoręcznie wyplecionymi koszami. Jego prace trwały 20 lat zaczął sypać kopiec jako mężczyzna w sile wieku a skończył jako leciwy staruszek. Do ostatnich swych dni Bartek z Piekła sypał kopiec dziękując w ten sposób za odzyskanie Niepodległości.
Szkoda tylko, że nieliczne osoby potrafią odnaleźć to miejsce.

 


 

4.6
Oceń (7 głosów)

 

Lokalizacja

 

Kopiec na cześć odzyskania Niepodleglości - opinie i komentarze

Amator12Amator12
0
Szkoda że artykuł o Bartku z Piekła był bardzo bardzo mały, zbyt mały. Bartek został pochowany na cmentarzu w Brennie, ksiądz połasił się na kasę i sprzedał zapadniętą i nieopłacaną kwaterę!!! Tak się nie robi!!! Lokalne władze powinny mu wystawić pomnik a miejsce jego spoczęcia otoczyć opieką. Uważam go za bohatera na miarę Michała Drzymały a nawet Michała na miarę Bartka. Miejsce w którym usypał kopiec jest oznaczone, jest tam informacja o samym kopcu oraz Michale. Miejsce w lesie gdzie cały czas zatknięta jest biało-czerwona flaga a na kamieniach wieńczących kopiec wypisywane są różne sentencje. Miejsce które ma swoją magię, zapraszam do lektury: http://e-boszkowo.pl/index.php?id=60&id_artykulu=28 (2018-07-27 16:47)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu