Klon - mogiła powstańca i pomnik mieszkańców wsi.

/ 8 zdjęć


Niewielka wieś Klon, położona kilka kilometrów od Rozóg w stronę Wielbarka, może poszczycić się kilkoma pamiątkami dawnej historii. Wieś z zachowanym charakterem ulicówki, zostało tutaj jeszcze ok. 40 starych, drewnianych domów z końca XIX wieku, jeden z niewielu przykładów zwartej zabudowy drewnianej.
Na skrzyżowaniu w środku wsi znajduje się pomnik dedykowany mieszkańcom wsi, którzy polegli i zmarli w trakcie I Wojny Światowej. Napisy są niezbyt czytelne, pomnik był pokryty jakimś tynkiem czy grubą warstwą farby, ( nie drapałem żeby sprawdzić ;) ), napisy zaczynają być po trochu widoczne. Przydałoby się zdjęcie owej warstwy, i odnowienie napisów.

Kolejna pamiątka historii to miejscowy cmentarz. Zachowany jeszcze oryginalny układ, ciekawe położenie cmentarza na wzgórzu tuż za kościołem. Sporo starych, jeszcze XIX - wiecznych nagrobków, co prawda niektóre naruszone zębem czasu. Wśród tych grobów jeden oznaczony masztem z flagą i dodatkową tablica.

Po upadku powstania styczniowego, w tych okolicach osiedliło się kilku powstańców, uchodzących przed mściwą ręką cara. Ostatni z nich, Jakub Pałaszewski ( Jakob Pallaschewski ), przeżył prawie 100 lat, zmarł w 1938 roku. Kilka lat temu, staraniem lokalnej społeczności, mogiła została odnowiona, ustawiono pamiątkową tablicę, a przy grobie odbywają się uroczystości w rocznicę wybuchu powstania styczniowego i śmierci powstańca.

A ja muszę jeszcze raz pofatygować się na ów cmentarz, i pogrzebać w księgach parafialnych, chyba odnalazłem jakąś gałąź rodziny na cmentarzu...

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja

 

Klon - mogiła powstańca i pomnik mieszkańców wsi. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu